Najnowsze

Grzmi jeszcze na wschodzie kraju

Najnowsze

Burze i podtopienia w Polsce
tvn24Burze i podtopienia w Polsce

Burze przesunęły się na wschód Polski. Towarzyszy im grad i silny wiatr.

Przed godziną 20 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek poinformowała, gdzie aktualnie są burze. Nad Polską przemieszczają się dwa aktywne fronty atmosferyczne. Pierwszy rozciąga się nad Pomorzem, Wielkopolską, Ziemią Łódzką, Kielecczyzną, Małopolską i Podkarpaciem. Drugi rozciąga się nad Mazowszem, Lubelszczyzną i Podkarpaciem. Występują na nich opady deszczu i burze.

Gdzie grzmi?

Burze występują w woj. mazowieckim w pasie Myszyniec, Ostrołęka, Maków Mazowiecki, Różan, Pułtusk, Brok, Kosów, Lacki, Węgrów, Mrozy, Siedlce, Stoczek Łukowski, Łuków, Żelechów. Idą na Kolno, Stawiski, Nowogród, Zambrów, Czyżew, Ciechanowiec, Drohiczyn, Łosice, Międzyrzec Podlaski, Radzyń Podlaski. W woj. podkarpackim i lubelskim grzmi w pasie Frampol, Biłgoraj, Tarnogród, Sieniawa, Radymno, Cieszanów, Lubaczów. Idą na Zwierzyniec, Krasnobród, Zamość, Narol, Lubyczę Królewską.

Przemieszczają się z prędkością około 30-50 km/h na wschód. Burze są umiarkowane i gwałtowne z gradem, opadami do 20-40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 80-90 km/h.

Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe

Burze nad Polską w godzinach 17.45-19.45 (blids.de)blids.de

Ostrzegamy Dolny Śląsk i Śląsk Opolski!

Nad Śląskiem Dolnym i Opolskim przemieszcza się wąska, ale bardzo aktywna, strefa burzowa. Na zdjęciu radarowym widoczna jest wyraźnie w postaci łuku, stąd nazywana bow echo. Określa się tak strefę z chmurami burzowymi i silnymi porywami wiatru. W strefie takiego frontu porywy wiatru są bardzo silne i niszczycielskie. We Wrocławiu na stacji meteorologicznej odnotowano wiatr o prędkości 126 km/h. Przy bow echo porywy osiągają do 100 km/godz. i więcej pozostawiając za sobą pas zniszczeń.

Odwołane zawody

Jak podał Wrocławski Komitet Organizacyjny Światowych Igrzysk Sportowych 2017, w wyniku nawałnicy i intensywnych opadów deszczu, które przeszły dziś nad Wrocławiem konieczne było przesunięcie niektórych zawodów odbywających się na świeżym powietrzu.

Obiekty zamknięte nie zostały uszkodzone w wyniku nawałnicy. Z powodu braku prądu o 30 minut zostały opóźnione zawody sumo w hali Orbita.

Po przejściu burzy do godziny 15.40 udało się uprzątnąć obiekty i wznowić zawody.

Radar opadów IMGW o godz. 19.50IMGW

Sprawdź, prognozę pogody na dziś:

Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielęTVN Meteo

Autor: wd,AP/aw / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości