Najnowsze

Grypa w Polsce. Prawie 400 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowania w dwa tygodnie

Najnowsze

"Wysiłek fizyczny powoduje namnażanie wirusa"
"Wysiłek fizyczny powoduje namnażanie wirusa"tvn24
wideo 2/20

Blisko 400 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę odnotowano w Polsce w pierwszej połowie lutego. Zmarło sześć osób, z czego cztery w ciągu ostatniego tygodnia. Na antenie TVN24 kardiolog i internista Piotr Gryglas tłumaczył, jak odróżnić grypę od przeziębienia oraz jak zapobiegać infekcjom.

W pierwszych dwóch tygodniach lutego odnotowano w Polsce 393 676 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Sześć osób zmarło - podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

W okresie od 1 do 7 lutego zarejestrowano ogółem 193 482 zachorowania i podejrzenia grypy. W okresie od 8 do 15 lutego były to 200 194 przypadki. W pierwszym tygodniu miesiąca zmarły dwie osoby, natomiast w drugim - cztery.

Od 1 do 7 lutego średnia dzienna zapadalność wyniosła 72 osoby, a w drugim tygodniu 65 osób na 100 tysięcy. Z powodu grypy do szpitala skierowano 2428 osób.

NIZP-PZH poinformował, że dotychczasowy przebieg narastania zapadalności i podejrzeń grypy nie odbiega od sytuacji w ostatnich dwóch sezonach (2017/18 i 2018/19) i utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak od początku 2020 roku mamy niższą liczbę zgłoszeń (tydzień do tygodnia w odniesieniu do lat ubiegłych). Jak zaznaczają eksperci, powinno się to traktować jako nieznaczne opóźnienie typowego dla stycznia i lutego trendu wzrostowego zachorowań, a nie jego zauważalne obniżenie się. Z tego względu, ostrzegają iż należy oczekiwać dalszego wzrostu liczby zgłoszeń.

Najwyższą zapadalność na grypę zaobserwowano u dzieci w wieku do 4 lat i od 5 do 14 lat, natomiast najniższa wystąpiła u osób w wieku od 65 lat. Jak zaznaczają eksperci, może to wskazywać na korzystne działanie szczepień ochronnych z refundacją oraz w ramach programów samorządowych.

Sprawdź meldunek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH na okres 1-7 lutego 2020.

Sprawdź meldunek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH na okres 8-15 lutego 2020.

Grypa w pierwszych dwóch tygodniach lutego (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Przeziębienie a grypa

Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Piotr Gryglas, kardiolog i internista, przeziębienie będące infekcją górnych dróg oddechowych przechodzi łagodnie. Występuje niewielki stan podgorączkowy i podrażnienie błon śluzowych układu oddechowego.

Grypa przebiega od razu bardzo burzliwie, a jej wyznacznikiem jest znacznie podwyższona temperatura. Pojawia się złe samopoczucie, uczucie rozbicia, występują bóle mięśni, zębów i stawów. Mamy do czynienia wtedy z silnym wyciekiem z nosa i kaszlem. Grypa może rozwinąć się już w ciągu jednego dnia. Okres jej wylęgania trwa od jednego do siedmiu dni, przy czym trzy dni to średni czas.

- Wysoka temperatura do 38 stopni może utrzymywać się do trzech dób, później powinna spadać, a objawy ulec znacznemu zmniejszeniu. Skłonić do wizyty u lekarza powinna nas przedłużające się gorączka i złe samopoczucie - mówił Gryglas.

Jak dodał, infekcja grypy przenosi się drogą kropelkową, dlatego można zarazić się niż przez kontakt z chorymi osobami poprzez rozmowę. Wirus roznosi się w otoczeniu też poprzez kichnięcie.

- Pamiętajmy, że jeżeli ktoś kicha na powierzchnię, a my ją dotykamy, zbieramy ten wirus, a następnie przenosimy go na nasze błony śluzowe. Wówczas jest to bardzo typowe zakażenie, dlatego wirus grypy można określić jako chorobę brudnych rąk - tłumaczył lekarz.

Jak skutecznie myć ręce (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Powinniśmy unikać wysiłku fizycznego

Jeżeli grypa jest leczona nieprawidłowo, może dojść do groźnych powikłań, które mogą dotyczyć osób młodych. Jednym z najbardziej niebezpiecznych powikłań pogrypowych jest zapalenie mięśnia sercowego. W ostatnim czasie zdiagnozowane je u dwóch pacjentów, 20- i 18-letniego.

- Nie lekceważmy objawów grypopodobnych i objawów wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Powinniśmy pamiętać, aby w tym okresie, gdy jesteśmy dotknięci infekcją wirusową, odpoczywać, dobrze się nawadniać, odżywać i nie uprawiać wysiłku fizycznego. Wysiłek powoduje namnażanie się wirusa - podkreślał Gryglas.

Kardiolog i internista Piotr Gryglas o grypie
Kardiolog i internista Piotr Gryglas o grypie tvn24

Jak chronić się przed grypą?

Dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia - przekonują specjaliści. Niezwykle istotne jest też przestrzeganie zasad higieny, między innymi częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby.

W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, które mają znaczący wpływ na odporność. Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Jak uchronić się przed grypą? (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Autor: ps/aw / Źródło: PAP, PZH, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości