Najnowsze

Grypa atakuje. "W całym kraju notujemy ogromny wzrost zachorowań"

Najnowsze

Szczyt zachorowań na grypę
tvn24Szczyt zachorowań na grypę

Mamy szczyt zachorowań na grypę. Lekarze w całej Polsce codziennie diagnozują ją u 30 tys. osób. Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Jak jej zapobiegać?

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

Trwa sezon grypy i infekcji grypopodobne.

- W tej chwili w całym kraju notujemy ogromny wzrost zachorowań. Tylko w ostatnim tygodniu zanotowano w Polsce prawie 230 tysięcy zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne - powiedział Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Statystyki oznaczają, że każdego dnia do polskich lekarzy obecnie zgłasza się ponad 30 tysięcy pacjentów z pewnymi objawami.

- Nie jest to nic nadzwyczajnego. To się inaczej kształtuje w różnych latach. Na pewno jest to poważne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Póki co nie mamy sygnałów, żeby nasz system nie dawał sobie z tym rady - uspokoił Bondar.

Coroczne szczyty

- Z taką falą zachorowań na grypę mamy do czynienia co roku. Te szczyty zazwyczaj miały miejsce pod koniec lutego, w połowie lutego. W tym roku ten szczyt wystąpił w końcu stycznia - przyznał Bondar - Ostatni tak duży wzrost zachorowań w styczniu miał miejsce sześć lat temu - dodał.

Specjalista stwierdził, że trudno przewidywać, jak ta sytuacja będzie się kształtować.

- Przypuszczamy, że jeszcze tydzień lub dwa tak wielki wzrost zachorowań będzie w całym kraju - zapowiedział Bondar.

Powikłania

- W tej masie zachorowań pewien odsetek przypadków kończy się poważnymi powikłaniami. Tylko w ostatnim tygodniu prawie 800 osób trafiło do szpitala, głównie z powodu powikłań układu oddechowego - przytoczył specjalista.

Bondar podał, że w ostatnim tygodniu odnotowano też dwa zgony, które można wiązać z grypą. W związku z tym, jak przyznał, jest to sytuacja dosyć poważna, ale nie można jej określić jako niespodziewaną epidemię, której nie można było przewidzieć.

Grypa a przeziębienie

Grypa charakteryzuje się silnym atakiem choroby. Dosłownie ścina z nóg. Pojawia się wysoka temperatura ciała, bóle mięśni, stawów, głowy a także kaszel. Czym różni się od przeziębienia?

- Podczas przeziębienia mamy mniejszą temperaturę. Często towarzyszy mu katar i mija z reguły po tygodniu. Natomiast w przypadku grypy te powikłania mogą mieć dalekosiężne konsekwencje, często nawet na całe życie pacjenta - powiedział Bondar.

Nie daj się grypie

Jak zapobiegać grypie? Najlepszym rozwiązaniem jest szczepionka, która chroni nas przed tą chorobą przez rok. Dodatkowo należy ciepło się ubierać, żeby zapobiegać wychłodzeniu organizmu, przestrzegać zdrowej diety bogatej w witaminy i kwasy omega-3. Ponadto w okresie zachorowań na grypę należy pamiętać o częstym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem. O tym, jak nie dać się grypie przeczytasz również tutaj.

W TVN Meteo Active także omawialiśmy problem grypy (wideo archiwalne).

Grypa. Jak się chronić, jak leczyć?
Grypa. Jak się chronić, jak leczyć?TVN Meteo Active

Autor: AD/map / Źródło: TVN24, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości