Groźba suszy w Polsce. Zdrożeje żywność?

Groźba suszy w Polsce ("Polska i Świat"/TVN24)
Groźba suszy w Polsce ("Polska i Świat"/TVN24)
Groźba suszy w Polsce ("Polska i Świat"/TVN24)

Słońce, wysoka temperatura i brak opadów mogą wywołać uśmiech na naszej twarzy, ale krótkotrwały. Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, grozi nam susza. Po wiosennych roztopach nie ma śladu, wody w rzekach niskie, a deszczu według prognoz szybko nie zobaczymy. Mogą być kiepskie plony i droga żywność. Czy zagrożenie jest realne, sprawdzała redakcja "Polska i Świat".

Leśnicy z niepokojem śledzą to, co dzieje się w łódzkich lasach. Obowiązuje tam drugi stopień zagrożenia pożarowego.

Akcja przeciwpożarowa

W tym roku sucho zrobiło się wyjątkowo wcześnie. W całej Polsce w marcu zdążyło już dojść do 200 pożarów.

- Rozpoczęła się akcja przeciwpożarowa. Oznacza to podwyższony stan gotowości - mówi Beata Malinowska z Nadleśnictwa Brzeziny.

Oprócz okolic Łodzi duże zagrożenie jest też na Kujawach, w Świętokrzyskiem, na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w woj. lubuskim.

Słabe plony?

Słoneczną i suchą pogodą załamani są też rolnicy. Problem de facto zaczął się już zimą, kiedy na zachód od Warszawy było bardzo mało śniegu, który nie ochronił roślin przed siarczystymi mrozami na poziomie -30 st. C.

- To jest wyjątkowy rok. Starsi ludzie nie pamiętają, żeby coś takiego było kiedyś wcześniej. Rośliny nie miały prawa przetrwać przy tak niskich temperaturach - mówi Andrzej Biskupski z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa we Wrocławiu.

Od wielu dni nie pada deszcz. Miejscami jest tak sucho, że rolnicy mają problem z zasiewami. - Oznacza to mniej plonów i może mieć konsekwencje jeżeli chodzi o ceny chleba i oleju, bo nie będziemy mieli pod dostatkiem rzepaku czy pszenicy - wyjaśnia Biskupski.

Trudny czas dla alergików

Słoneczna i bezwietrzna pogoda to zmora także dla alergików, czyli dla co czwartego mieszkańca Polski. W powietrzu jest bardzo duże stężenie pyłków, co oznacza kłopoty z oddychaniem, łzawienie i uporczywy katar.

- Kiedy przyroda budzi się do życia, nadchodzi bardzo trudny czas dla alergików - mówi Małgorzata Zaława-Dąbrowska, pediatra i alergolog.

Alergikom może pomóc deszcz, który oczyści powietrze z pyłków. Niestety na intensywne i długie opady w ciągu najbliższych dwóch tygodni nie ma co liczyć. Szykuje się piękna i wyżowa pogoda.

Autor: mm/ŁUD / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości