Najnowsze

Gradobicia, zalane ulice, eksplozja opon po uderzeniu pioruna. Gwałtowna pogoda w Polsce

Najnowsze

[object Object]
Burza w ŁodziKontakt 24
wideo 2/9

Czwartek od godzin porannych przynosi niebezpieczną aurę w wielu regionach Polski. Burze pojawiły się między innymi na Mazowszu, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce. Na warszawskich Bielanach w ciągu godziny spadło prawie 40 litrów wody na metr kwadratowy. W Kaliszu piorun uderzył w naczepę ciężarówki - eksplodowało sześć opon. Pogodowe relacje wysyłacie nam na Kontakt 24.

Grzmi w Polsce od czwartkowego poranka. Jak poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską rozciąga się aktywny front atmosferyczny. Piętrzą się na nim chmury kłębiaste, słychać grzmoty.

Gdzie jest burza.

Zalania na Ziemi Łódzkiej

W związku z ulewnymi opadami deszczu i burzami, które rano i przed południem przeszły przez województwo łódzkie, strażacy interweniowali 66 razy.

- Nie ma informacji o rannych - podał w czwartek rzecznik straży pożarnej w regionie młodszy brygadier Jędrzej Pawlak. - Do godziny 10.30 interweniowaliśmy 66 razy. 33 razy usuwaliśmy wiatrołomy i 33 razy wypompowywaliśmy wodę z zabudowań - przekazał.

Podczas lokalnych nawałnic uszkodzony został między innymi dach na budynku gospodarczym. Pawlak dodał, że najwięcej interwencji było w powiatach bełchatowskim i tomaszowskim.

Interwencje na Mazowszu

Nad Warszawą przeszła przed południem gwałtowna burza, podczas której intensywnie padał deszcz. Jak poinformował Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl, woda zalała niektóre ulice, między innymi Płochocińską oraz Wisłostradę na wysokości Cytadeli.

- W związku z przechodzącym frontem burzowym na Mazowszu strażacy do godziny 11.30 interweniowali prawie 260 razy - poinformował w czwartek rzecznik prasowy mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej młodszy brygadier Karol Kierzkowski. Dodał, że najwięcej interwencji odnotowano w Warszawie (82), powiecie legionowskim (30), mińskim (17), wołomińskim (19), węgrowskim (19), mińskim (17) i grodziskim (11). Wskazał, że do Warszawy zadysponowano trzy plutony wsparcia "Ulewa" z powiatu sochaczewskiego, pruszkowskiego i piaseczyńskiego. - Zdarzenia w głównej mierze dotyczą zalania pomieszczeń i garaży oraz wiatrołomów - dodał Kierzkowski.

Stołeczna policja apeluje o ostrożną jazdę i zachowywanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów. "Dbając o bezpieczeństwo na drodze, zacznijmy od siebie. Warunki atmosferyczne są fatalne. Warto zwolnić, zachowując bezpieczną odległość od innych pojazdów. Droga hamowania przy obecnych warunkach pogodowych znacznie się wydłuża" - napisała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

Jak podała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, na Bielanach, w ciągu godziny, spadło 39 litrów wody na metr kwadratowy. Wasze relacje dostaliśmy na Kontakt 24.

Alert RCB. Niebezpieczna pogoda we wschodniej połowie Polski

Czytaj też na Kontakcie 24.

Piorun uderzył w ciężarówkę

W Kaliszu piorun uderzył w naczepę ciężarówki, eksplodowało sześć opon, z czego dwie przebiły się przez płot betonowy i wylądowały na polu kilkadziesiąt metrów dalej. Zgłoszenie o tym zdarzeniu strażacy odebrali o godziny 5.46 w czwartek. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy straży.

- Okazało się, że w samochodzie spaleniu uległa instalacja elektryczna i wybuchły opony z tylnej osi naczepy - poinformował w czwartek rzecznik prasowy kaliskiej straży pożarnej młodszy kapitan Szymon Zieliński. Dodał, że dwie opony wystrzeliły na odległość kilkudziesięciu metrów, niszcząc po drodze przęsła betonowego ogrodzenia. W ciężarówce odłączono akumulatory, sprawdzono kabinę i naczepę pod kątem ewentualnego pożaru. Wstępnie straty oszacowano na 20 tysięcy złotych.

Czytaj więcej w tvn24.pl.

Interwencje na Opolszczyźnie

Pierwsze wezwania o pomoc przy usuwaniu skutków burzy opolscy strażacy otrzymali w czwartek około godziny czwartej nad ranem. W ciągu kilku godzin liczba wezwań zbliżyła się do 60. W akcjach ratowniczych, głównie na terenie powiatu nyskiego, brzeskiego, opolskiego i oleskiego zaangażowanych było ponad 30 zastępów straży zawodowej i ochotników.

Strażacy usuwali drzewa, które spadły na drogi oraz wypompowywali wodę z budynków Uniwersytetu Opolskiego i jednego z opolskich przedszkoli.

W Opolu od uderzenia pioruna zapaliło się drzewo. W Oleśnie strażacy zostali wezwani do pomocy do budynku wielorodzinnego, w którym burza uszkodziła dach. Nie ma informacji o osobach bezpośrednio poszkodowanych.

Pokazujecie gwałtowną aurę

Burzowe relacje od Was otrzymujemy także na Kontakt 24 z innych regionów kraju. Padał grad, wiał silny wiatr.

Autor: anw/dd / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości