Najnowsze

Górskie wędrówki podczas upałów. O czym warto pamiętać

Najnowsze

Podsumowanie wakacji w Tatrach
Podsumowanie wakacji w Tatrach

Tatrzańscy ratownicy w ostatnim tygodniu kilka razy dziennie sprowadzali z gór odwodnionych turystów. Dziesięć razy użyto śmigłowca. W Zakopanem notowane są 30-stopniowe upały.

- Choć upalna pogoda sprzyja wyprawom w góry, wiąże się to z dużym wysiłkiem i grozi odwodnieniem oraz zasłabnięciem - powiedział ratownik dyżurny TOPR Bartłomiej Gąsienica–Józkowy. Upał sprawia, że szybko się odwadniamy i tracimy siły. Planując wycieczkę wysokogórską, należy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego zapasu wody i planować trasę stosownie do swoich możliwości – powiedział Gąsienica–Józkowy.

- Wędrując w górach w ostrym słońcu trzeba robić częste przerwy nawet co 10-15 minut i pić wodę - dodał.

Jak się przygotować

Podczas górskich wędrówek ważne jest nakrycie głowy i używanie kremów z filtrem, ponieważ słońce w górach operuje mocniej. Należy pamiętać, że idąc górską granią, jesteśmy na otwartej przestrzeni, gdzie nie znajdziemy cienia.

Kiedy rozpocząć wędrówkę

Ratownicy górscy radzą, aby wyjścia w góry podczas upalnych dni planować o świcie - nawet o 5 rano.

- Wówczas podczas forsownych podejść unikniemy palącego słońca – mówił ratownik.

Nigdy po zmroku

Zasłabnięcia to nie jedyne interwencje TOPR w wakacje. Lekkomyślni turyści postanowili w nocy z czwartku na piątek zdobyć najwyższy szczyt Tatr – Rysy. Idąc po omacku zabłądzili. Zamiast iść tzw. Grzędą, skręcili w stronę Niżnych Rysów w trudno dostępny teren. Dwaj mężczyźni nie byli w stanie zejść i wyczerpani w piątek rano wezwali na pomoc TOPR. Tatrzańscy ratownicy na pokładzie śmigłowca ewakuowali ich z Rysów. Wędrowanie po Tatrach po zmroku z uwagi na ochronę przyrody jest zabronione.

Jak wezwać pomoc

Jeśli się zgubiłeś, a twoje zdrowie lub życie jest zagrożone, możesz użyć specjalnej aplikacji działającej przy współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (GOPR) o nazwie Ratunek.

Jest to system, który w razie problemów pozwala za pomocą sygnału GPS szybko zlokalizować potrzebującą pomocy osobę.

Autor: ab/mk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości