Najnowsze

Gorąca noc w listopadzie? Tak nie było tam od ponad 50 lat

Najnowsze


Lato w Australii oficjalnie jeszcze się nie rozpoczęło, a już padły pierwsze rekordy temperatury. Za mieszkańcami Sydney najgorętsza listopadowa noc od ponad 50 lat.

Tak gorącej nocy jak ta z soboty na niedzielę w Sydney w Nowej Południowej Walii nie było od 1967 roku. Stacja meteorologiczna w parku Observatory Hill wskazała minimalną temperaturę 25,3 stopnia Celsjusza - poinformowali synoptycy z australijskiej narodowej agencji meteorologicznej Bureau of Meteorology. 53 lata temu na termometrach nie było mniej niż 24,8 st. C.

Rekord temperatury padł po godzinie 1 w nocy, a już po godz. 4.30 termometr wskazywał ponad 30 st. C.

Ponad 40 kresek powyżej zera w dzień

Jako kolejny dzień z rzędu, z nieznośnym upałem, Australijczykom upłynęła także niedziela. Na lotnisku w Sydney po godz. 13 maksymalna temperatura osiągnęła 42,6 st. C.

Jeszcze większy upał panował w sobotę. Miejscami było ponad 47 st. C. Dokładnie 47,5 st. C na termometrach zobaczyli mieszkańcy miasteczka Marree w stanie Australia Południowa.

Tłumy na plażach

Mieszkańcy kraju, szukając ulgi, od kilku dni oblegają plaże. Władze przypominają jednak o niebezpieczeństwie związanym z pandemią i zachowywaniem półtorametrowego dystansu w miejscach wypoczynku.

W ciągu najbliższych dni fala upałów ma nie odpuścić. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia zaleca pozostanie w domach przy zasłoniętych oknach oraz schładzanie się za pomocą wentylatorów i klimatyzacji.

"Bardzo wysokie zagrożenie pożarowe"

Ekstremalnie wysoka temperatura oznacza też wysokie zagrożenie pożarowe, a te już się zaczęły. W Nowej Południowej Walii straż pożarna odnotowała w niedzielę 62 pożary buszu i traw. To pierwszy weekend wzmożonej aktywności pożarów od tragicznego końca zeszłego lata. W ubiegłym sezonie ogień pochłonął obszar o łącznej powierzchni 24 milionów hektarów.

Lokalna straż pożarna RFS ostrzegła o "bardzo wysokim zagrożeniu pożarowym".

Sezon pożarów w Australii trwa zazwyczaj od późnej wiosny do lata. Oficjalny początek kalendarzowego lata na antypodach przypada na 1 grudnia.

Autor: ps/dd / Źródło: news.com.au, The Guardian, BBC News

Pozostałe wiadomości