Najnowsze

Goprowcy uzbrojeni w nowoczesny sprzęt

Najnowsze

Nowoczesny samochód ratowników

System informatyczny, który ma usprawnić pracę ratowników górskich i przyspieszyć podejmowane przez nich akcje ratunkowe w trudno dostępnych miejscach, został w środę przekazany podhalańskiej grupie GOPR. Nowoczesny sprzęt kosztował ponad milion złotych.

Nowy system przekazał Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu marszałek województwa małopolskiego, Marek Sowa, który spotkał się z ratownikami w ich siedzibie w Rabce-Zdroju. - Sprawa bezpieczeństwa mieszkańców, turystów przyjeżdżających do Małopolski i szybkie udzielanie pomocy jest bardzo ważne. Nie mamy wątpliwości, że ten system się sprawdzi, zwłaszcza w terenach górskich, gdzie dojazd jest utrudniony, a współpraca służb ratowniczych jest kluczowa - powiedział Sowa.

To najnowocześniejszy w Polsce system wspierający działania GOPR podczas poszukiwań osób zaginionych w górach i akcji ratowniczych.

Jak działa system System oparty jest na wykorzystaniu map cyfrowych i systemu nawigacji satelitarnej. Pozwala wykorzystać dane statystyczne do analiz terenu, dzięki czemu obszary poszukiwań są wyznaczone z wielką dokładnością.

Pomoc przyjdzie szybciej Dzięki systemowi będzie również możliwa współpraca GOPR z pogotowiem ratunkowym. W przypadku, kiedy dojazd karetki pogotowia na miejsce zdarzenia będzie niemożliwy, zgłoszenie będzie przekazywane ratownikom GOPR-u przy użyciu nowego systemu informatycznego. Takie sytuacje często zdarzają się w małych górskich miejscowościach, a w okresie zimowym nawet na terenach miejskich. W ramach projektu w nowoczesny sprzęt został wyposażony również samochód terenowy, który ratownicy GOPR wykorzystują podczas akcji. Duże usprawnienia pojawiły się także w pracy przewodników psów tropiących, którzy zostali wyposażeni w urządzenia lokalizujące i rejestrujące psy w trakcie ich pracy w terenie.

Województwo Małopolskie dba o bezpieczeństwo

Nowoczesny system dla GOPR zakupiono w ramach projektu pod nazwą "budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce". Jego realizacja rozpoczęła się w 2008 roku od budowy zintegrowanego systemu informatycznego wspomagającego pracę dyspozytorów służb ratunkowych. Pieniądze na zakup nowoczesnego sprzęt dla GOPR-u pochodzą z budżetu Województwa Małopolskiego i Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Długa tradycja ratownictwa górskiego

Grupa podhalańska GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jej początki sięgają 1954 roku.

Obecnie obszarem działalności grupy jest teren Gorców, Pienin, północnej części Podhala, Beskidu Wyspowego, polskiej części Orawy, polskiej części Spisza, części Beskidu Średniego oraz Beskidu Sądeckiego.

Autor: usa//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości