Najnowsze

Gonił burzę. Dogonił tornado

Najnowsze

Uchwycone amatorską kamerą tornado w Nebrasce

Dwóch mężczyzn jadąc przez Nebraskę trafiło na gwałtowną burzę. Postanowili zaryzykować i nagrać z bliska trąbę powietrzną. Znaleźli się o krok od tornada.

Przez Nebraskę i Kansas przeszło w poniedziałek ponad 20 tornad – podały lokalne władze. W Bradshaw żywioł poprzewracał samochody. Nikt nie został ranny.

Synoptycy spodziewają się jednak nadejścia kolejnych burz, którym towarzyszyć mogą ulewne deszcze. Front z wyładowaniami atmosferycznymi przemieszcza się w stronę stanu Iowa.

Najbardziej zagrożony tornadami obszar na świecie

Większość tornad powstaje w środkowej części USA, na obszarze zwanym Aleją Tornad. Obejmuje między innymi Dakotę, Nebraskę, Iowa, Kansas, Oklahomę, Teksas. Pas ten ciągnie się na odległość 800 km.

Intensywność tornad w Stanach Zjednoczonych jest związana ze specyficznym oddziaływaniem kilku czynników. Ciepłe i wilgotne powietrze znad Zatoki Meksykańskiej przemieszcza się na północ, gdzie zderza się z suchym i zimnym powietrzem z nadKanady ponad Górami Skalistymi. W miejscu ich spotkania powstają potężne chmury burzowe, tzw. superkomórki.

Wewnątrz tych chmur następuje bardzo intensywna wymiana powietrza. Jest zasysane do góry, gdzie się ochładza i ponownie opada. Gwałtownie zderzające się ze sobą prądy powietrzne zaczynają wirować wokół siebie.

Rocznie najwięcej tornad występuje w Teksasie. Oklahoma natomiast jest "siedliskiem" najbardziej klasycznych trąb powietrznych.

Zobacz odcinek "Encyklopedii Pogody" Tomasza Wasilewskiego o tym, jak powstają tornada

Autor: usa//ŁUD / Źródło: CYCLONE MEDIA NETWORK, LLC, nssl.noaa.go

Pozostałe wiadomości