Najnowsze

Godzina czekania w kolejce na szczyt

Najnowsze

pixabay.com/pkl.pKuźnice, Zakopane. Kolejka do kolejki na Kasprowy Wierch

Słoneczna i ciepła pogoda sprawia, że po tatrzańskich szlakach wędrują tysiące turystów. Ludzi jest tak dużo, że na górskich ścieżkach tworzą się zatory.

Na uczęszczanych szlakach tworzą się kolejki oczekujących do wejścia na szczyt. Swoje odstać trzeba zmierzając na przykład na Giewont, Rysy lub Zawrat. To miejsca, gdzie końcowe odcinki zabezpieczone są łańcuchami lub drabinkami, na które trzeba wchodzić pojedynczo i z dużą rozwagą. Tłumy turystów ciągną także najbardziej popularnym szlakiem do Morskiego Oka.

Kolejka na Giewont pic.twitter.com/rf10BsoCai— Tygodnik Podhalański (@24tp_pl) 7 sierpnia 2016

- Chętnych do wejścia na te popularne miejsca jest tak dużo, że w okolicach godzin południowych tworzą się duże kolejki oczekujących. W kolejce na szczyt trzeba odstać nawet godzinę - powiedział Tomasz Zając z informacji turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wyjdź rano, uważaj na utrudnienia

Ratownicy górscy radzą, aby w góry wychodzić bardzo wcześnie rano, wówczas można spokojnie podziwiać przyrodę. Ponadto o poranku letnie słońce nie jest tak dokuczliwe jak w godzinach południowych. W Tatrach po zejściu kamiennej lawiny zamknięta jest prawa część szlaku dookoła Morskiego Oka w okolicach tzw. Dwoistej Siklawy.

Sierpień - szczyt turystów

Tradycyjnie w sierpniu Tatry odwiedza najwięcej turystów. Największy ruch spodziewany jest w przedłużony weekend w okolicach święta 15 sierpnia. Bardzo duży ruch widać także na ulicach Zakopanego. Popularne Krupówki pękają w szwach, a po podtatrzańskich jezdniach samochody poruszają się bardzo powoli. Korki tworzą się także na drogach dojazdowych w Tatary.

Chciałbyś wybrać się w Tatry ale musisz siedzieć w pracy? Wybierz się na małą wycieczkę przed komputerem przez fragment Orlej Perci:

Trasa na Orlą Perć
Trasa na Orlą PerćYoutube/Tomek Audziewicz

Autor: AD / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com/pkl.p

Pozostałe wiadomości