Najnowsze

Gnathia marleyi: rasta skorupiaków

Najnowsze

Gnathia marleyi należy do rodziny Gnathiidae

Co łączy legendę muzyki reggae i kilkumilimetrowego skorupiaka? Do tej pory było to karaibskie pochodzenie. Teraz imieniem Boba Marleya został nazwany jeden z gatunków z rodziny Gnathiidae. Dołączył tym samym do porostu prezydenta Obamy, osy Presleya, żaby księcia Karola i innych elitarnych gatunków upamiętniających sławnych ludzi. Oraz wielu potomków samego muzyka, którzy również noszą jego nazwisko.

Gnathia marleyi nie jest szczególnie miłym stworzonkiem. To niewielki, osiągający rozmiar kilku milimetrów pasożytniczy skorupiak, który żywi się krwią ryb występujących w karaibskich rafach koralowych.

- Nazwałem ten gatunek, który jest naprawdę cudem natury, na cześć Marleya z powodu mojego szacunku i podziwu dla jego muzyki - powiedział Paul Sikkel, biolog morski z Uniwersytetu Stanowego Arkansas. - Poza tym ten gatunek jest unikalnie karaibski, jak Marley - dodał naukowiec.

Atakują z ukrycia

Młode osobniki Gnathia marleyi ukrywają się wśród koralowców, gąbek morskich i glonów, skąd przeprowadzają nagłe ataki na ryby. Ich krew potrzebna jest skorupiakom do wzrostu i osiągnięcia dojrzałego wieku. - Dorosłe nie jedzą wcale, potrafią przeżyć dwa do trzech tygodni na swoim ostatnim posiłku.

Przedstawiciele rodziny Gnathiidae są najpowszechniejszymi pasożytami zewnętrznymi odkrytymi na rafach koralowych. Jak wyjaśnił Sikkel, ekologicznie są zbliżone do występujących na lądzie kleszczy lub komarów. Jego zespół naukowy bada zależności między skorupiakami a stanem raf koralowych.

"Imiennicy" sław: osa, porost, żaba

Nie tylko Bob Marley został uhonorowany nazwanym na jego część gatunkiem biologicznym. Elvisa Presleya upamiętnia osa Preseucoila imallshookupis - nazwa jej rodziny pochodzi od nazwiska muzyka, a gatunku od tytułu jego piosenki "All shook up".

Prezydent USA Barack Obama ma "swój" gatunek porostu Caloplaca obamae nazwany tak w uznaniu zasług polityka dla nauki. Z kolei Karol, książę Walii działalnością na rzecz ochrony lasów deszczowych zasłużył sobie na imiennika w postaci żaby - Hyloscirtus princecharlesi.

Autor: js/ŁUD / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości