Najnowsze

Głos z Marsa dotarł na Ziemię

Najnowsze

Transmisja wystąpienia administratora NASA z Marsa (NASA)

Z Marsa "doleciał" na Ziemię głos. Była to transmitowana wypowiedź administratora NASA Charlesa Boldena, który m.in. pogratulował sukcesu wszystkim biorącym udział w misji. Poza nagraniem na Ziemię trafiło bardzo szczegółowe zdjęcie krateru Gale, w którym przebywa łazik.

Naukowcy NASA odebrali z Marsa nagranie, które odpowiednio wcześniej wysłali na Czerwoną Planetę. Była to pierwsza transmisja ludzkiego głosu z innej planety.

Z Marsa nadane zostało krótkie przemówienie administratora NASA Charlesa Boldena, w którym m.in. podziękował i pogratulował wszystkim zaangażowanym w projekt.

- Witajcie! Tu Charlie Bolden z NASA. Mówię do Was, korzystając z możliwości transmisyjnych łazika Curiosity, który jest teraz na powierzchni Marsa - rozpoczął administrator NASA. - Od początku dziejów ciekawośc prowadziła człowieka do poszukiwań nowego zycia, nowych możliwości leżących poza horyzontem. Chciałbym pogratulować wszystkim zaangażowanym sukcesu w zrobieniu kolejnego kroku w kierunku Marsa - mówił.

Głos Charlesa Boldena powrócił z Marsa (NASA, TVN24)

Inspiracja dla zdobywcy Marsa

Szef projektu Curiosity Dave Lavery komentując transmisję wyraził z kolei nadzieję, że misja będzie inspiracją dla przyszłego pierwszego zdobywcy Marsa:

- To kolejny mały krok zwiększający obecnośc człowieka poza Ziemią. Przybliża nam jeszcze bardziej możliwość badania planet, bo człowiek sięga coraz dalej. Misja łazika Curiosity trwa. Mamy nadzieję, że słowa administratora NASA zainspirują kogoś ze współczesnie żyjących, kto będzie pierwszym człowiekiem, który stanie na powierzchni Marsa i tak jak wielki Neil Armstrong (zmarły w sobotę 25 sierpnia pierwszy człowiek na Księżycu - przyp. red.) powie w pierwszej osobie o następnym gigantycznym kroku w odkryciach dokonanych przez człowieka - powiedział Dave Lavery.

Nowa szczegółowa panorama

Poza nagraniem Curiosity wysłała na Ziemię także nowe zdjęcie w wysokiej rozdzielczości. Widać na nim szczegóły powierzchni krateru Gale, w którym wylądował łazik i w którym wciąż przebywa.

Panorama krateru Gale w wysokiej rozdzielczości (NASA)

Autor: map/mj / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości