Najnowsze

Globalne ocieplenie niszczy syberyjską zmarzlinę. To przez nie powstają kratery

Najnowsze

Nowe kratery w rejonie Syberii
Press service of the Governor YaNAONowe kratery w rejonie Syberii

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat krajobraz północnej Syberii może zmienić się nie do poznania. Wszystko za sprawą globalnego ocieplenia, które uwalnia metan spod syberyjskiej wiecznej zmarzliny, powodując jego wybuchy i w konsekwencji tworząc potężne kratery. Z roku na rok jest ich coraz więcej.

W 2014 roku w niektórych częściach Syberii zaczęły pojawiać się ogromne dziury. Jedna z nich, na półwyspie Jamał, osiągnęła ponad 30 m szerokości.

- Pierwszy raz widziałam wnętrze czegoś takiego. Słychać dźwięk płynącej wody - mówiła dwa lata temu Marina Leibman, geolog.

Pierwotnie podejrzewano, że to pozostałość po uderzeniu meteorytu. Jednak kiedy rok później, w lutym, odkryto 20 nowych gigantycznych dziur, ta teoria upadła. Zaczęto intensywne badania w ich wnętrzach i już w marcu naukowcy byli blisko rozwiązania zagadki. Ostatnie badania naukowe potwierdzają ustalenia sprzed roku: otwory powstały na skutek uwolnienia i wybuchu metanu. Są na to twarde dowody.

To przez ocieplenie klimatu

Na dnie największego krateru naukowcy wykryli wyjątkowo wysoki poziom metanu - 9,6 proc., w porównaniu do przeciętnego, stanowiącego 0,000179 proc.

W wiecznej zmarzlinie na Syberii są uwięzione wielkie połacie metanu, które nazywane są hydratami gazowymi. Metan jest stabilny i zamarza w określonej temperaturze. Kiedy wieczna zmarzlina ogrzewa się, a jej wewnętrzna siła zmniejsza się, pod powierzchnią powstaje mniej gazów. Tym samym uwalnia się on spod lodu. Z tego powodu naukowcy twierdzą, że syberyjskie dziury powstały na skutek zmian klimatycznych, a przede wszystkim wzrostu globalnej temperatury powietrza.

"Bomba zegarowa metanu"

To zjawisko niebezpieczne, bo może na stałe zmienić krajobraz Syberii, a nawet Arktyki. Jeśli temperatura będzie nadal rosnąć, powodując odwilż zmarzliny, powstanie coraz więcej gigantycznych kraterów. Naukowcy nazywają to "bombą zegarową metanu".

A spełnienie się groźby jest bardzo bliskie. W 2015 r. średnia temperatura powietrza w regionie wyniosła 2,3 st. C ponad średnią i była najwyższa w historii, a klimatolodzy przestrzegają, że 2016 r. ma być jeszcze cieplejszy.

Autor: mar/map / Źródło: weather.com

Źródło zdjęcia głównego: Press service of the Governor YaNAO

Pozostałe wiadomości