Głęboki niż pokrzyżuje świąteczne plany Brytyjczyków. Met Office ostrzega przed huraganowym wiatrem

Reporterzy 24 na drodze orkanu. "Wiatr wył jak oszalały"
Reporterzy 24 na drodze orkanu. "Wiatr wył jak oszalały"

Szybko pogłębiający się ośrodek niskiego ciśnienia znacznie pogorszy pogodę na Wyspach Brytyjskich. Synoptycy ostrzegają przed silnymi porywami wiatru, które pojawią się w poniedziałek. Złe warunki mogą pokrzyżować świąteczne plany, bo utrzymają się jeszcze w Wigilię.

- Wyspy Brytyjskie od kilku dni są pod wpływem głębokich ośrodków niżowych. Obecnie pogodę kształtuje tam niż Kristian, którego centrum znajduje się na północy Wielkiej Brytanii. Jednak od jutra warunki atmosferyczne jeszcze bardziej się pogorszą, a Wyspy dostaną się pod wpływ niżu Dirk - wyjaśnia synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Wiatr przekroczy 110 km/h

Według brytyjskich służb meteorologicznych, w Szkocji, w Irlandii Północnej, w Walii, w północno-zachodniej oraz w południowej części Anglii mogą pojawić się wiatry huraganowe, o prędkości przekraczającej 110 km/h. Jeszcze silniejszych porywów wiatru należy spodziewać się na północy.

Wyjątkowo złe warunki na drogach

Mimo tego, że w przeważającej części kraju porywy wiatru będą słabsze, to istnieją obawy, że zwiększony ruch na ulicach w połączeniu z opadami deszczu i wiatrem znacznie pogorszy warunki na drogach, co w efekcie doprowadzi do zwiększonej liczby wypadków i kolizji. Władze alarmują o ostrożność.

Autor: kt/mj / Źródło: Met Office, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Met Office, Shutterstock

Pozostałe wiadomości