Najnowsze

"Gigantyczny wyż, który jak klosz pilnuje dobrej pogody". Tomasz Wasilewski o wiosennej aurze

Najnowsze

[object Object]
Ciepło i słonecznie do końca tygodniatvn24
wideo 2/3

Od kilku dni w Polsce, a także w środkowej i zachodniej Europie jest piękna i wiosenna aura. We "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski tłumaczył, czemu ją zawdzięczamy.

- Gdybyśmy wybrali się teraz z Lizbony i pokonali prawie całą Europę i znaleźlibyśmy się na Białorusi, to przez te prawie cztery tysiące kilometrów prawdopodobnie nie spotkalibyśmy żadnej chmury - mówił prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

Źródło pogodnej aury

W Europie rozbudował się ogromny wyż, który zapewnia pogodne i bezchmurne niebo.

- Krajów, w których nie ma chmur, jest bardzo dużo. Ten wielki, gigantyczny wyż sprawił, że nad Europą Środkową i nie tylko jest bardzo pogodnie i coraz cieplej - objaśniał Wasilewski.

Piękną pogodę rozbudowany wyż zapewnia na przeważającym obszarze kontynentu europejskiego. Cieszą się nią mieszkańcy Francji i Niemiec. Tam na termometrach wartość temperatury w ostatnich dniach często przekraczała 25 stopni Celsjusza.

- To samo dotyczy południowej części Wysp Brytyjskich, na Bałkanach jest mało chmur. Mamy gigantyczny wyż, który jak gigantyczny klosz pilnuje dobrej pogody i tutaj nigdzie nie ma chmur - opisywał Tomasz Wasilewski.

Zachmurzenie nad EuropąTVN Meteo

Zwrotnikowe powietrze znad Afryki

Zgodnie z informacjami meteorologa TVN Meteo Wojciecha Raczyńskiego, centrum wyżu obecnie znajduje się w zachodniej Polsce, nad Świeckiem. - Wyż rządzi pogodą europejską z granicy polsko-niemieckiej - dodał Wasilewski.

- Ten wyż, po swojej zachodniej stronie, sprowadza bardzo ciepłe powietrze z Afryki. To powietrze jest na tyle ciepłe, że wczoraj w południowej Francji po raz pierwszy odnotowano 30 stopni Celsjusza - opisywał prezenter.

Za wyżem napłyną do nas ciepłe masy powietrza. Jednocześnie znad Rosji spływało do nas chłodniejsze powietrze. Za jego sprawą jeszcze wczoraj wieczorem i dzisiaj nad ranem na wschodzie Polski termometry wskazały niższe temperatury.

Sytuacja pogodowa nad Europą i PolskąTVN Meteo

Pogodna aura do końca tygodnia

Jutro czeka nas ciepły dzień, na zachodzie temperatura może wynieść nawet 26 i 27 st. C. - Ciepłe powietrze zostanie pchnięte przez wyż do nas i dotrze do zachodniej Polski. Z tego wynika, że jutro po południu pojawi się ciepłe, zwrotnikowe powietrze - zapowiadał prezenter.

Jak przekazał Wasilewski, synoptycy prognozują, że ciepła i bezdeszczowa aura pozostanie z nami do końca tego tygodnia. - Z czystym i prawie czystym niebem i temperaturą, która przekroczy 25 st. C. - dodał.

W poniedziałek pogorszenie pogody

Dopiero w poniedziałek czeka nas pogorszenie pogody. Tego dnia na zachodzie możliwy jest wzrost zachmurzenia. Synoptycy prognozują też niewielkie opady deszczu, a także nie wykluczają wystąpienia burz. Najniższą temperaturę, 15 st. C., wskażą termometry na Suwalszczyźnie. Najcieplej będzie na Śląsku, tam słupki rtęci mogą pokazać 23 st. C.

Tomasz Wasilewski opowiada o sytuacji pogodowej nad Europą
Tomasz Wasilewski opowiada o sytuacji pogodowej nad Europątvn24

Autor: dd/ak / Źródło: TVN24/TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC-BY-SA)

Pozostałe wiadomości