Najnowsze

Gertruda nadciąga nad Wyspy Brytyjskie. Met Office wydał ostrzeżenia pogodowe

Najnowsze

Sztorm Gertruda uderzy w Wyspy Brytyjskie
Twitter / @bbcweather, ‏@MENnewsdesk, ‏@WalesOnlineSztorm Gertruda uderzy w Wyspy Brytyjskie

Tej zimy pogoda nie oszczędza Wielkiej Brytanii. Wyjątkowo ciężka sytuacja jest w hrabstwie Kumbria na północnym zachodzie Anglii. Obszar ten nękany był przez liczne wichury, co doprowadziło do wielu powodzi. Obecnie nad Wyspy Brytyjskie nadciąga sztorm Gertruda.

Gertruda uderzy w Wielką Brytanię w piątek. W związku z nadejściem wichury, serwis meteorologiczny Met Office dla wielu regionów wydał ostrzeżenia, dotyczące silnego wiatru oraz śniegu i oblodzenia. W Szkocji, Irlandii Północnej oraz w części północnej Anglii w piątek prognozowane są porywy wiatru do 95-110 km/h, a na wzniesieniach i wybrzeżu prędkość może dochodzić nawet do 130 km/h. W Kumbrii ogłoszono pomarańczowy, prawie najwyższy alert pogodowy.

Temperatura spadnie

W Szkocji temperatura w nocy ma spaść do -15 st. C a silny wiatr jeszcze spotęguje odczucie chłodu. Dodatkowo może pojawić się także śnieg (do 10 cm).

- Będzie wietrznie, a przez to odczuwalna temperatura będzie niższa niż sugerowałyby to termometry - informuje rzeczniczka Met Office Lindsay Mears.

Utrudnienia komunikacyjne

W związku z pogodą możliwe są liczne utrudnienia komunikacyjne. Przewiduje się zamknięcie niektórych mostów i odwołania promów, a także przerwy w dostawach prądu.

Agencja Ochrony Środowiska (EA) wydała ponad 80 alertów powodziowych i 19 bardzo poważnych ostrzeżeń pogodowych w całej Wielkiej Brytanii.

Sztorm Gertruda, który jutro dotrze do Wysp Brytyjskich, będzie kolejnym po poprzednich wichurach: Abigail, Barney, Clodagh, Desmond, Eva i Frank.

Autor: zupi/mab / Źródło: metoffice.gov.uk, express.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / @bbcweather

Pozostałe wiadomości