Najnowsze

Gdzie na Trzech Króli Fobos-Grunt spadnie na Ziemię?

Najnowsze


Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos informuje, że sonda, którą wysłała w kierunku Marsa w listopadzie tego roku, spadnie na Ziemię pomiędzy 6 a 19 stycznia 2012. Obecnie znajduje się on około 201-275 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi na niebie pomiędzy Londynem a Punta Arenas w Chile. A gdzie spadnie na Ziemię?

Niebawem rozpoczną się badania, prowadzone zarówno przez profesjonalistów, jak i przez amatorów nad tym, gdzie spadnie wehikuł.

Gdzie należy uważać na głowę?

Rosyjska agencja podała, że według wstępnych obliczeń będzie to w strefie pomiędzy 51,4 stopnia szerokości geograficznej północnej a 51,4 stopnia szerokości geograficznej południowej. Bliższe informacje na ten temat będą znane dopiero w przyszłym miesiącu.

30 kg spadnie na Ziemię

Oczekuje się, że sonda, na której pokładzie znajdują się bardzo toksyczne substancje, takie jak 1,1-dimetylohydrazyna i tlenek azotu (IV), spłonie przy okazji ponownego wchodzenia w ziemską atmosferę. Na Ziemię powinno spaść około 20-30 kilogramów szczątków.

Miała pobrać próbki gruntu

Zadaniem misji Fobos-Grunt było lądowanie na powierzchni Fobosa, większego z dwóch księżyców Marsa w celu pobrania próbek gruntu i dostarczenia ich na Ziemię. Fobos-Grunt miał też przetransportować na orbitę wokółmarsjańską chińską sondę Yinghuo-1.

Autor: map/usa / Źródło: bbc.co.uk, roscosmos.ru

Pozostałe wiadomości