Najnowsze

Gdzie jest burza. Sprawdź, by zachować bezpieczeństwo

Najnowsze

Pogoda na noc 28/29.07tvnmeteo.pl
wideo 2/13

Nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza i jaka jest aktualna sytuacja pogodowa w kraju.

Jak poinformowała po godzinie 21 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przemieszcza się chłodny front atmosferyczny związany z niżem Dana znad Morza Północnego. Rozciąga się od Warmii i Mazur, przez centrum, po Śląsk i Małopolskę. Front jest umiarkowanie aktywny, na Śląsku i Ziemi Łódzkiej miejscami zjawiska są gwałtowne. Na froncie rozwinęły się chmury burzowe, przemieszczają na wschód z prędkością około 50 kilometrów na godzinę.

Burze są słabe i umiarkowane, na Ziemi Łódzkiej, Śląsku oraz Ziemi Świętokrzyskiej silne, z opadami do 10-30 litrów na metr kwadratowy i porywami wiatru do 80-100 km/h. Zgrupowanie burz na Ziemi Łódzkiej może przynieść miejscami zniszczenia i zalania.

Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed burzami z gradem.

Gdzie jest burza?

Grzmi w województwach:

- warmińsko-mazurskim w rejonie miejscowości Węgorzewo, Giżycko, wyładowania kierują się na Gołdap;

- mazowieckim w pasie Maków Mazowiecki, Ostrołęka, Myszyniec, zjawiska idą na Różan, Łomżę, Nowogród i Kolno;

- łódzkim w pasie Przedbórz, Kamieńsk, Sulmierzyce, Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Sulejów, Wolbórz, Tomaszów Mazowiecki oraz Skierniewice, burze idą na Małogoszcz, Radoszyce, Kielce, Stąporków, Końskie, Opoczno, Drzewicę i Żyrardów;

- świętokrzyskim w rejonie miejscowości Włoszczowa, zjawiska kierują się na Chęciny i Małogoszcz;

- śląskim w pasie Ujazd, Sośnicowice, Zabrze, Katowice, Sosnowiec, Jaworzno, wyładowania wędrują w kierunku Krzeszowic, Olkusza, Bukowna i Skały.

Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

Ścieżka przechodzenia burz nad Polską w godzinach 19-21 (blids.de)blids.de

Autor: kw,anw/aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: map.blitzortung.org