Najnowsze

"Gdy pokazywały się chińskie znaki, padał deszcz". Tablica w Gładyszowie ostrzega po chińsku

Najnowsze

Tablica w Gładyszowie wyświetlała informacje pogodowe po chińsku
tvn24Tablica w Gładyszowie wyświetlała informacje pogodowe po chińsku

Zdziwieni mieszkańcy i kierowcy przejeżdżający przez Gładyszów w Małopolsce. Przy skrzyżowaniu stanęła elektroniczna tablica, która - najprawdopodobniej z powodu usterki - wyświetla informacje po chińsku. To komunikaty pogodowe.

Gładyszów to niewielka miejscowość na południu województwa małopolskiego w gminie Uście Gorlickie. Przy jednym ze skrzyżowań przy drodze wojewódzkiej 977 stanęła elektroniczna tablica, która wyświetla informacje na temat warunków pogodowych. I wyświetla, choć ostatnio mieszkańcy miejscowości mają problem z ich odczytaniem.

Zamiast komunikatów w języku polskim na ekranie pojawiają się dwa znaki znaki pisma chińskiego. Co jakiś czas widać na niej dokładnie to samo wyrażenie.

Jak mówił jeden z mieszkańców, chińskie pismo pojawiało się w te dni, kiedy padał deszcz. - Dzisiaj akurat jest odmiana, bo jest ładna pogoda - zwrócił uwagę w środę. Dodał, że pierwszy raz zauważono te niecodzienne napisy trzy tygodnie temu, po burzy. - To jest związane chyba z wyładowaniami atmosferycznymi - dodał.

- Gmina jest internacjonalna. Śmiesznie, ale fajnie - skomentowała turystyka.

Co oznacza napis?

Po pomoc przy odczytaniu komunikatu zwróciliśmy się do sinologa i byłego ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Indonezji i Chinach Ksawerego Burskiego. Jak wyjaśnił, tablica przedstawia wyrażenie "deszczowy dzień" lub "deszczowa pogoda" napisane w języku chińskim.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Radio Kraków, Zarząd Dróg Wojewódzkich wyłączył już uszkodzoną tablicę, a fachowcy mają przyjrzeć się, skąd ta nietypowa usterka.

Tablica w Gładyszowie wyświetlała informacje pogodowe po chińsku
Tablica w Gładyszowie wyświetlała informacje pogodowe po chińskutvn24

Autor: ps/ja / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości