Najnowsze

Gasili ogień, sami zginęli w płomieniach. Dwie ofiary pożarów

Najnowsze

Gaszenie pożaru w Kalabrii
ENEXGaszenie pożaru w Kalabrii

Pożary trawią Włochy. W ciągu ostatnich dni ogień pojawił się na Sycylii i w okolicach Wezuwiusza. Od połowy czerwca spłonęło prawie tyle samo lasów, co w całym zeszłym roku.

Ogień zbiera tragiczne żniwo. Tegoroczne pożary lasów i zarośli, szalejące w kilku regionach kraju, uznano za rekordowe pod względem rozmiarów.

Na południu kraju, w okolicach miasta Cosenza w Kalabrii znaleziono dwa zwęglone ciała. Mężczyźni próbowali ugasić pożar, który rozpętał się koło ich domów. Niestety, nie udało im się uciec przed żywiołem.

Sycylia i Sardynia w ogniu

Poważna sytuacja utrzymuje się też na Sycylii. Wybuchło tam około 20 dużych pożarów. Około 700 turystów ewakuowano łodziami rybaków i innych właścicieli jednostek. Zostali poproszeni o pomoc przez burmistrza San Vito Lo Capo. Ewakuowanych przewieziono do szkoły w San Vito.

Na Sardynii z powodu zbliżających się płomieni ewakuowano mieszkańców z dom seniora koło Cagliari.

Włoska Liga Ochrony Środowiska, Legambiente, ogłosiła, że od połowy czerwca spłonęło 26 tysięcy hektarów lasów, czyli niemal tyle samo (około 94 procent), co w całym zeszłym roku. Połowa tej powierzchni znajduje się na Sycylii.

Dymi Wezuwiusz

Strażacy razem z wezwanym na pomoc wojskiem walczą także z ogromnym pożarem na zboczach Wezuwiusza koło Neapolu. W niektórych miejscach jest już on w fazie wygaszania.

Obrona Cywilna zaapelowała do mieszkańców całej okolicy, by nie zbliżali się do zajętych ogniem terenów. Zaleca się również nie podejmowanie samodzielnych inicjatyw gaszenia ognia.

Pożar z kosmosu

Spektakularne zdjęcia płomieni na zboczach wulkanu koło Neapolu zrobiła też satelita. Opublikowała je Europejska Agencja Kosmiczna.

Sytuację udało się uwiecznić za pomocą satelity Copernicus Sentinel-2B w środę. Zdjęcia powstały dzięki użyciu różnych wiązek światła. W ten sposób zobrazowano kilka pojedynczych ognisk pożarów rozłożonych wokół wulkanu oraz unoszący się powyżej nich dym.

Wezuwiusz widziany z kosmosuCopernicus Sentinel data (2017)/ESA (CC BY-SA 3.0 IGO)

Zobacz także dymiącego Wezuwiusza:

Autor: ao/aw / Źródło: PAP, ENEX, esa.int

Pozostałe wiadomości