Najnowsze

Galileo w drodze na orbitę. Zobacz start rakiety

Najnowsze

Start rakiety Ariane 5 z satelitami Galileo
Start rakiety Ariane 5 z satelitami Galileo

Wystartowała rakieta nośna z czterema satelitami Galileo. To kolejne urządzenia, które mają zbudować europejski system nawigacji satelitarnej.

System Galileo to europejski odpowiednik amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS (Global Positioning System), jednak w odróżnieniu od niego, z założenia jest systemem cywilnym, nad którym kontrolę sprawować będzie międzynarodowe grono specjalistów, a nie rząd. Taka forma zarządzania zapewni przedstawicielom państw europejskich kontrolę nad systemem oraz stały dostęp do wiarygodnych informacji.

Udany start rakiety

W czwartek o godz. 13.06 GMT (Uniwersalnego Czasu Greenwich), czyli o godz. 14.06 czasu polskiego, z Gujany Francuskiej wystartowała europejska rakieta nośna Ariane 5, która wyniosła na orbitę cztery satelity nawigacyjne Galileo (numery od 15 do 18).

System 30 satelitów

14 satelitów Galileo już znajduje się w przestrzeni kosmicznej, a teraz cztery kolejne zmierzają do orbity okołoziemskiej.

System Galileo będzie składał się z 30 satelitów. Będą one równomiernie rozmieszczone na trzech, kołowych, okołoziemskich orbitach średnich (MEO), nachylonych pod kątem 56 stopni względem płaszczyzny równika. 27 satelitów operacyjnych wraz z trzema (po jednym na każdej orbicie) aktywnymi satelitami zapasowymi będzie poruszać się na wysokości 23222 km nad powierzchnią Ziemi, okrążając nasz glob w ciągu 14 godzin i 21 minut. Dzięki takiemu rozmieszczeniu satelitów (większy promień orbity niż w przypadku GPS), system zapewni dobrą jakość sygnału pomiarowego.

Autor: zupi/aw / Źródło: ESA, Galileo Point

Pozostałe wiadomości