Najnowsze

Francja: winnice spustoszone przez mróz i grzyby pleśniowe. Palenie wielkich świec nie uchroniło plantatorów przed stratami

Najnowsze

Autor:
dd//rzw
Źródło:
Reuters

Ten rok we Francji nie sprzyjał plantatorom winorośli. Mróz i ataki grzybów pleśniowych spustoszyły winnice w całym kraju. Laurent Pinson ze słynącego z win regionu Chablis w departamencie Yonne uchronił przed niską temperaturą część swoich zbiorów, paląc wielkie świece. Jak zaznacza, to jednak nie pomogło w zniwelowaniu wszystkich strat i jest zmuszony podnieść cenę swego trunku.

Właściciel winnicy z 400-letnią tradycją, Laurent Pinson, z ulgą może patrzeć na jedną ze swoich najlepszych winnic położonych w Chablis w departamencie Yonne w środkowej Francji. Paląc wielkie świece, uchronił rosnącą tam winorośl przed ostrymi wiosennymi mrozami, które spustoszyły inne części jego włości. Jak przyznał Pinson w rozmowie z agencją Reutera, w miejscach, których nie udało się zabezpieczyć, szkody sięgają 80-90 procent.

Producenci win liczą się ze stratami

Oczekuje się, że produkcja wina we Francji będzie w tym roku historycznie niska po tym, jak mróz i ataki grzybów pleśniowych spustoszyły winnice w całym kraju - zauważa Reuters. Według ministerstwa rolnictwa, w departamencie Yonne, słynącym z delikatnych białych win, dwie trzecie zbiorów zostało zniszczonych.

- Możemy pogodzić się ze stratami na poziomie dziesięciu lub dwudziestu procent, uda się nam je odrobić w ciągu roku lub dwóch lat przy niewielkim wzroście cen. Ale jeśli będziemy mieli duże straty, na przykład dwie trzecie, jak się spodziewamy, będziemy musieli drastycznie podnieść ceny. Tylko czy nasi klienci to zaakceptują? Oto jest pytanie - martwi się Pinson.

Francja. Winnice zmagały się z mrozem

W kwietniu w regionach winiarskich, w tym w Chablis, temperatura spadła do -5 stopni Celsjusza. To uszkodziło młode pędy, które wcześniej pięknie się rozrastały dzięki pogodzie sprzyjającej winorośli.

Aby ograniczyć szkody, winiarze, w tym Pinson, wpadli na pomysł umieszczenia setek świec - a dokładniej puszek z parafiną - wśród winorośli, aby zmniejszyć oddziaływanie niskiej temperatury. Dzięki temu nad winnicami o wczesnych godzinach porannych można było obserwować malowniczą, pomarańczową poświatę. Innymi zabezpieczeniami były wieże wiatrowe i rozpylanie wody, co miało stworzyć ochronną warstwę lodu wokół pąków.

Francja. Ceny win wzrosną

Ogólnie mniejsza produkcja zmusi Pinsona do podniesienia cen butelek Chablis rocznik 2021, z których większość przeznaczona jest na eksport.

Chablis, położone w północnej części regionu Burgundia-Franche-Comté, produkuje swoje białe wino z odmiany winogron Chardonnay. Ponad 70 procent produkcji jest eksportowana do Azji, północnej Europy i USA.

Autor:dd//rzw

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości