Najnowsze

Farmy wiatrowe oszukują synoptyków. Zakłócają pracę radarów pogodowych

Najnowsze

Farmy wiatrowe zakłócają pomiary meteorologiczne

Farmy wiatrowe zakłócają prognozy pogody, twierdzi brytyjskie biuro meteorologiczne Met Office. Jednocześnie złożyło skargę na planowaną inwestycję wiatrową w Walii.

Met Office, brytyjskie narodowe biuro meteorologiczne zgłosiło sprzeciw wobec budowy gigantycznej farmy wiatrowej w pobliżu swojej stacji pomiarowej w południowej Walii. Twierdzi, że turbiny wiatrowe negatywnie wpływają na dokładność pobieranych ze stacji danych i często powodują błędne prognozy.

28 gigantów i wielki bałagan

Skarga Met Office dotyczy farmy wiatrowej Llanllwni w hrabstwie Carmarthenshire. W marcu ma ruszyć jej budowa. Docelowo ma składać się z 28 turbin, które miałyby stanąć kilka kilometrów od radaru pogodowego w Crug-Y-Gorllwyn, służącego do prognozowania pogody dla południowo-zachodniej Walii.

Turbiny mają mieć wysokość 120 metrów. Według Met Office, będą odbijały fale elektromagnetyczne emitowane przez radar, tworząc "bałagan", który uniemożliwi dokładny odczyt warunków atmosferycznych.

Błędne prognozy

- Radar pogodowy monitoruje w czasie rzeczywistym położenie i intensywność różnych zjawisk pogodowych, w tym deszczu, śniegu i gradu. Bałagan wynikający z obecności elektrowni może prowadzić do fałszywych prognoz, np. do wydawania błędnych ostrzeżeń pogodowych - mówi rzecznik Met Office.

Według biura może zdarzyć się tak, że meteorolodzy na podstawie odczytu z radaru wydadzą ostrzeżenie o gwałtownych burzach, które w ogóle nie nadejdą, albo zapowiedzą słoneczną pogodę, podczas gdy na Walię zejdą ulewne deszcze, doprowadzające do powodzi. Do takiego zdarzenia doszło w lipcu zeszłego roku, kiedy w zachodniej Walii w parę godzin spadło tyle wody, co normalnie w miesiąc, zmuszając tysiące mieszkańców do ewakuacji.

Eksperci podejrzewają, że do błędnej prognozy przyczyniła się wówczas farma wiatrowa Alltwalis, której turbiny znajdują się zaledwie 14 km od radaru w Crug-Y-Gorllwyn.

Autor: mm/mj / Źródło: dailymail.co.uk

Pozostałe wiadomości