Najnowsze

Fala wezbraniowa na Wiśle w Małopolsce. Kulminacja w piątek i sobotę

Najnowsze

[object Object]
Ulewy i podtopienia w Krakowietvn24
wideo 2/23

Fala wezbraniowa przemieszcza się przez Wisłę w województwie małopolskim. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca ostrożność i trzymanie dystansu od rzek. Także w innych rejonach kraju sytuacja hydrologiczna jest trudna.

"Przez Małopolskę przechodzi fala wezbraniowa na Wiśle" - poinformowało w czwartek wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zagrożone są powiaty: chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, krakowski, Kraków, wielicki, bocheński, brzeski.

"Kulminacja fali wezbraniowej w woj. małopolskim nastąpi w piątek i sobotę" - czytamy na Twitterze RCB.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z tym podjął decyzję o wysłaniu SMS-owych ostrzeżeń do mieszkańców zagrożonych powiatów. "Ze względu na sytuację nie wolno zbliżać się do rzek oraz należy stosować się do poleceń służb" - przypomniało RCB.

Stan alarmowy Wisły w Krakowie to 5,2 metra. Może on zostać przekroczony już w piątek około godziny 22. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze miasta.

ZOBACZ SKUTKI ULEW W POLSCE

SPRAWDŹ ALERTY METEOROLOGICZNE IMGW

Gdzie jest stan alarmowy

O godzinie 20 w czwartek stan alarmowy przekroczony był w miejscowościach:

- Odolanów na rzece Kuroch (woj. wielkopolskie)

- Mielec na rzece Wisłoka (woj. podkarpackie)

- Racibórz-Miedonia na rzece Odra (woj. śląskie)

- Olza na rzece Odra (woj. śląskie)

- Czechowice-Dziedzice na rzece Iłownica (woj. śląskie)

- Goczałkowice na rzece Wisła (woj. śląskie)

- Jawiszowice na rzece Wisła (woj. małopolskie)

- Kraków-Bielany rzece Wisła (woj. małopolskie)

- Stradomka na rzece Stradomka (woj. małopolskie)

- Głowaczowa na rzece Grabinka (woj. podkarpackie),

- Wampierzów na rzece Breń (woj. podkarpackie),

- Ciężkowice na rzece Biała (woj. małopolskie),

- Biskupice na rzece Szreniawa (woj. małopolskie),

- Proszówki na rzece Raba (woj. małopolskie),

- Trybsz na rzece Białka (woj. małopolskie),

- Balice na rzece Rudawa (woj. małopolskie),

- Radziszów na rzece Skawinka (woj. małopolskie),

- Sucha Beskidzka na rzece Skawa (woj. małopolskie),

- Piwoń na rzece Przemsza (woj. śląskie),

- Brynica na rzece Brynica (woj. śląskie),

- Zator na rzece Skawa (woj. śląskie),

- Oświęcim na rzece Soła (woj. małopolskie),

- Czechowice-Bestwina na rzece Biała (woj. śląskie),

- Krzyżanowice na rzece Odra (woj. śląskie),

- Skoczów na rzece Wisła (woj. śląskie),

- Chałupki na rzece Odra (woj. śląskie).

Stan ostrzegawczy przekroczony jest na wielu rzekach w południowych regionach Polski.

Poniższa mapa pokazuje stacje hydrologiczne w Polsce i zarejestrowany na nich stan rzek. Kolor czarny - niski stan, niebieski - średni stan, zielony - w normie, żółty - strefa stanów wysokich, pomarańczowy - stan ostrzegawczy, czerwony - stan alarmowy.

Stan rzek w Polsce o godzinie 20 (monitor.pogodynka.pl/IMGW)monitor.pogodynka.pl/IMGW

Na poniższej mapie oznaczony został kolorami stan wody w rzekach. Niebieskie kropki to stacje hydrologiczne w naszym kraju, w których zbierane są aktualne informacje hydrologiczne:

Stan rzek w Polsce z 23 maja (IMGW)IMGW

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, lokalnie o charakterze burzowym, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone kolejne stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe. Alerty hydrologiczne trzeciego stopnia wydano w województwach:

- śląskim - w zlewniach dopływów górnej Odry, a także na Odrze od Chałupek do Raciborza-Miedoni. W okresie obowiązywania ostrzeżenia prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie również stanów alarmowych, zwłaszcza na Olzie. Ponadto dalsze wzrosty poziomu wody prognozowane są także w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły;

- małopolskim - w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w profilu Jawiszowice stan alarmowy;

- podkarpackim - w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka. Aktualne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywać. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze;

- świętokrzyskim - na skutek spływu wód opadowych, na całym odcinku Wisły, notowany będzie gwałtowny wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych z przekroczeniem stanów alarmowych. Na świętokrzyskich dopływach Wisły prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, punktowo z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

IMGW wydał alarmy drugiego stopnia na terenie województwa opolskiego. Na Odrze od Koźla do Ujścia Nysy Kłodzkiej będzie utrzymywała się tendencja wzrostowa stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo
Opady w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)
Opady w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)Ventusky.com

Alarmy i pogotowie przeciwpowodziowe

Z uwagi na niebezpieczną sytuację hydrologiczną wydano alarmy przeciwpowodziowe. W niektórych częściach regionów obowiązuje natomiast stan pogotowia przeciwpowodziowego.

ŚLĄSKIE

Alarmy przeciwpowodziowe - powiaty: bieruńsko-lędziński, cieszyński, bielski; gminy: Jeleśnia, Świnna, Rajcza, Ślemień oraz miasto Bielsko-Biała;

PODKARPACKIE

Alarm przeciwpowodziowy - gminy: Czarna, Żyraków, Kolbuszowa, Wadowice Górne, Jeżowa i Stare Babice;

miasto: Bielsko-Biała.

Pogotowie przeciwpowodziowe - powiat przeworski (gmina Przeworsk), powiat ropczycko-sędziszowski, gminy: Sędziszów Małopolski, Iwierzyce, Ostrów, Wielopole Skrzyńskie, Ropczyce), powiat jasielski (cały powiat), powiat dębicki (gminy Brzostek, Jodłowa), powiat niżański (gmina Jeżowe), pow. jarosławski (gmina Laszki), powiat rzeszowski (m. Rzeszów) oraz powiat mielecki (gminy: Radomyśl Wielki, Mielec, m. Mielec, Przecław, Czermin)

MAŁOPOLSKIE

Alarm przeciwpowodziowy - powiaty: dąbrowski, bocheński, brzeski, tarnowski, suski;

gminy: Szerzyny, Grybów, Ciężkowice, Spytkowice;

miasto: Oświęcim

Pogotowie przeciwpowodziowe - powiaty: myślenicki, nowosądecki, wadowicki;

gminy: Tuchów pow. tarnowski, Ryglice pow. tarnowski, Skrzyszów pow. tarnowski, Pleśna pow. tarnowski, Skawina pow. krakowski, Biecz pow. gorlicki, Borzęcin pow. brzeski, Stryszów pow. wadowicki, Wieliczka, Oświęcim, Kęty pow. oświęcimski, Brzesko, Szczurowa pow. brzeski;

miasta: Skawina, Kraków.

Potencjalny rozwój burz w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)
Potencjalny rozwój burz w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com)Ventusky.com

Czym jest alarm przeciwpowodziowy?

Alarm przeciwpowodziowy ogłasza przedstawiciel władzy samorządowej, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego (ustalonego dla danego wodowskazu).

Czym jest pogotowie przeciwpowodziowe?

Pogotowie przeciwpowodziowe także ogłaszane jest przez przedstawiciela samorządu w sytuacji, kiedy poziom lustra wody wzrasta do ustalonego na danym wodowskazie poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi, albo istnieją inne przesłanki o zagrożeniu powodziowym.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia?

Według definicji IMGW trzeci stopień ostrzeżenia hydrologicznego oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że obserwowany lub prognozowany stan wody w rzekach przekracza stan ostrzegawczy, ale nadal jest poniżej stanu alarmowego.

Autor: anw,dd//aw / Źródło: IMGW, PAP, Wojewoda Podkarpacki, Wojewoda Dolnośląski

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości