Najnowsze

Fala upałów w Hiszpanii. Nie żyje jedna osoba

Najnowsze


W ostatnich dniach w Hiszpanii panowała wysoka temperatura. Na skutek upałów zmarł mężczyzna, który doznał udaru cieplnego. Miejscami termometry wskazywały ponad 40 st. C w cieniu.

W Hiszpanii panowały upały. W sobotę nad kraj wkroczyła ciepła masa suchego powietrza znad Sahary. W środę temperatura przekroczyła w większości kraju 30 st. C, miejscami na południu słupki rtęci wskazały 40-42 st. C.

Jedna osoba zmarła w środę z powodu upałów. 32-latek z okolic miasta Badajoz na zachodzie kraju, który mimo 40-stopniowego upału pracował na słońcu, doznał udaru słonecznego.

Ostrzeżenia

W środę w 23 prowincjach Hiszpanii ogłoszono ostrzeżenia przed wysoką temperaturą. W większej części kraju ostrzeżenie jest pierwszego, najniższego stopnia. Jednak w prowincjach Kordoba i Sewilla oraz na Fuertaventurze, Lanzarote i Gran Canarii panowało ostrzeżenie drugiego stopnia. W pierwszych dwóch prowincjach temperatura przekroczyła 40 st. C. Na Wyspach Kanaryjskich termometry wskazały 38 st. C. W pozostałych prowincjach objętych ostrzeżeniem wartości na słupkach rtęci były niższe niż 35 st. C.

Poza miejscami z ostrzeżeniami drugiego stopnia, najwyższą temperaturę notowano w Jaen, Huelvie i Toledo (39 st. C), Ciudad Real (28 st. C), Teruel, Saragossie, Albacete, Madrycie (37 st. C), Huesce, Cuenie, Tarragonie, Nawarry, Walencji (36 st. C). W Guadalajarze, Barcelonie, Gironie, Lleidzie, El Hierro, a także na Gomerze i Tenreryfie termometry wskazały 34 st. C.

Rekordy temperatury

W wielu regionach zostały pobite rekordy. Rzecznik rządowej agencji meteorologicznej poinformował, że wartości są od 7 do 15 st. C wyższe od średnich panujących w tym miesiącu.

Od czwartku do Hiszpanii wkroczył front, który przyniósł opady i spadek temperatury. Pomimo to lokalnie termometry wskażą powyżej 30 st. C.

Autor: mab/map / Źródło: politica.elpais.com, ENEX

Pozostałe wiadomości