Najnowsze

Fala upałów i potężne pożary. W Hiszpanii temperatury bliskie rekordów

Najnowsze


Hiszpania od początku października zmaga się z serią pożarów. W opanowaniu żywiołu nie pomagają warunki atmosferyczne - w kraju panują bardzo wysokie, jak na tę porę roku, temperatury.

W niedzielę wieczorem w gminie Lobios przy granicy z Portugalią wybuchł pożar. Spłonęło też 20 hektarów parku naturalnego Baixa Limia-Serra do Xurés na terenie Galicji. Do walki z pożarem ruszyło 20 brygad strażaków, użyto także pięciu helikopterów i dwa samoloty, 13 pomp i dwie koparki.

Trudne warunki

Walkę z żywiołem w tej części kraju utrudnia ukształtowanie terenu (góry), susza i wysoka temperatura powietrza w ciągu dnia.

Pożary pojawiły się także w galicyjskim regionie Vilar de Barrio oraz w rejonie miasta Folgoso do Courel i Pantón.

Łącznie od początku października spłonęło 791 hektarów terenu o dużej wartości ekologicznej.

Temperatura w Hiszpanii w czwartekTVN Meteo

Susza i upał

Pożary zostały spowodowane suszą i wysoką, jak na tę porę roku, temperaturą powietrza. We wtorek w Hiszpanii zanotowano maksymalnie aż 33 stopnie Celsjusza. Upały wystąpiły w prowincjach Sewilla, Cordoba i Badajoz. Temperatura około 30 st. C wystąpiła także na południowym i wschodnim wybrzeżu.

W piątek w Andaluzji termometry mogą pokazać nawet 36 st. C. Obecny rekord października pochodzi z 2004 roku, gdy temperatura w Sewilii osiągnęła 36,6 st. C.

Agencja meteorologiczna AEMET na najbliższe dni w Hiszpanii prognozuje bezchmurną i słoneczną pogodę.

Na Wyspach Kanaryjskich - na Gran Canarii i Lanzarote - ogłoszono żółty alert przed upałami. Temperatura na tych wyspach może osiągnąć nawet 38 st. C.

Temperatura w Hiszpanii w piątekTVN Meteo

Autor: AP/ja / Źródło: lavozdegalicia.es, eldiario.es, laregion.es, farodevigo.es, thinkspain.com

Pozostałe wiadomości