Najnowsze

Fala porwała turystę, wiatr powalił setki drzew. Burza Alfa przeszła przez Półwysep Iberyjski

Najnowsze


Fala porwała turystę, wiatr połamał setki drzew, a ulewy spowodowały podtopienia. Przez Półwysep Iberyjski przeszła burza subtropikalna Alfa. W Hiszpanii odnotowano rekordową liczbę wyładowań atmosferycznych.

Burza subtropikalna Alfa utworzyła się w piątek wieczorem w odległości 125 kilometrów od Lizbony. Żywioł był najbardziej odczuwalny właśnie w Portugalii. Z kolei służby meteorologiczne Hiszpanii podają, że przejście przez ten kraj burzy było najbardziej odczuwalne w nocy z piątku na sobotę w Galicji, na północnym zachodzie kraju.

W Portugalii od piątku poszukiwany jest zagraniczny turysta porwany przez falę przy plaży Furnas, zlokalizowanej w pobliżu miasta Vila do Bispo w Algarve, na południu kraju. Jak poinformowała portugalska obrona cywilna, to 30-letni obywatel Belgii i Kanady.

Pedro Palma z portugalskiej policji morskiej powiedział, że w sobotę wznowiono poszukiwania turysty, zawieszone w piątek z powodu trudnych warunków atmosferycznych.

Rekordowa liczba wyładowań

Do sobotniego popołudnia silny wiatr towarzyszący burzy połamał setki drzew, wywrócił konstrukcje reklam i rusztowań. Jak podają portugalskie media, w miejscowości Penela porywy wiatru dochodziły do 107 kilometrów na godzinę. Ponadto deszczu doprowadziły do licznych podtopień. Miejscami odnotowano opady o sumie do 50 litrów wody na metr kwadratowy.

Z szacunków portugalskiej obrony cywilnej wynika, że straż pożarna musiała tylko w sobotę rano podjąć ponad 600 interwencji w całym kraju.

Podczas zaledwie kilku godzin w hiszpańskiej Galicji zanotowano rekordową liczbę wyładowań atmosferycznych. Było ich ponad 800.

Pierwszy żywioł w tym roku z grecką nazwą

Przypomnijmy, że Alfa to pierwszy żywioł na Atlantyku w 2020 roku, dla którego użyto nazwy z greckiego alfabetu. Dlaczego? Lista 21 podstawowych imion dla tych zjawisk na tegoroczny sezon się wyczerpała. Wcześniej po grecki alfabet trzeba było sięgnąć tylko raz, w 2005 roku.

Obecnie żywioł, według amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC), określany jest jako cyklon posttropikalny. Przesuwa się w kierunku północno-wschodnim z prędkością wiatru 45 km/h.

Lokalizacja cyklonu subtropikalnego Alfa (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Autor: ps / Źródło: PAP, ara.cat, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości