Najnowsze

Ewakuacje przed szalejącymi pożarami. "To będzie długa noc"

Najnowsze


Wschodnia Australia walczy z pożarami. W akcji gaśniczej rannych zostało trzech strażaków. Są miejsca, gdzie zarządzono ewakuacje mieszkańców. Rozprzestrzenianiu się żywiołu sprzyjają porywisty wiatr i panująca w kraju susza.

W czwartek na terenie Nowej Południowej Walii odnotowano siedem pożarów. Bardzo trudna sytuacja panuje w rejonie The Green Wattle Creek, na południowo-zachodnim skraju Sydney.

- To będzie długa noc dla mieszkańców i strażaków - powiedział Rob Rogers, zastępca komisarza tamtejszej straży pożarnej.

Strażak dodał, że na razie nie wiadomo, ile budynków spłonęło. Dodał, że trzech strażaków zostało rannych w okolicach Nattai na południowy zachód od Sydney.

Ewakuacje

W okolicach góry Gospers zarządzono ewakuację mieszkańców. W tym regionie, znajdującym się nieopodal Sidney, w ostatnim czasie spłonął obszar o łącznej powierzchni 230 tysięcy hektarów.

Trudna sytuacja panuje w samym Sydney. Kłęby dymu znacznie ograniczają widzialność i pogarszają jakość powietrza. Według prognoz smog będzie utrzymywać się w piątek.

Strażakom utrudnia akcję silny wiatr, który sprzyja powstawaniu nowych pożarów. W pobliżu Parku Narodowego Yengo niedaleko miejscowości Singleton zagrożonych jest 100 posiadłości. Mieszkańcom pobliskich terenów zalecono ewakuację, choć są też miejsca, gdzie na ucieczkę jest już za późno.

- Nie spodziewaliśmy się pożarów tak wcześnie. Tym razem jest ich znacznie więcej w różnych częściach kraju. Jesteśmy świadkami śmierci dziesiątków tysięcy drzew. Upał, który towarzyszy pożarom, sprawia, że rozrastają się do gigantycznych rozmiarów - powiedziała w rozmowie z TVN24 BiS Fiona Armstrong, założycielka organizacji pozarządowej Climate and Health Alliance.

Pożary na wschodzie Australii widziane z kosmosu 5 grudnia (NASA Worldview)NASA Worldview

Susza pogarsza sytuację

Sytuację pogarsza panująca w kraju susza. Jak podało w czwartek BOM, łączna suma opadów deszczu w listopadzie tego roku w kraju była najniższa w historii pomiarów. Na terenie Nowej Południowej Walii spadło około 100 litrów deszczu na metr kwadratowy mniej, niż w ostatnim najsuchszym okresie w listopadzie 1902 roku.

Mapa niedoborów deszczu w Australii w ciągu ostatnich 20 miesięcy (Bureau of Meteorology)Bureau of Meteorology

Autor: dd/aw / Źródło: abc.net.au, BOM, 7news.com.au

Pozostałe wiadomości