Najnowsze

Ewakuacja przez ryzyko rozpadu lodowca

Najnowsze

Lodowce topnieją w rekordowym tempie
Lodowce topnieją w rekordowym tempietvn24
wideo 2/15

Kilkadziesiąt osób ewakuowano w Dolinie Ferret we włoskich Alpach z powodu dużego ryzyka rozpadu lodowca w masywie Mont Blanc. Według ekspertów i lokalnych władz może tam runąć ponad pół miliona metrów sześciennych fragmentów lodowca.

Powodem rozpadu monitorowanego od 2013 roku lodowca Planpincieux są skoki temperatury. Już wcześniej odnotowano tam kruszenie masy lodu, łącznie runęło już 176 tysięcy metrów sześciennych. Teraz eksperci z fundacji zajmującej się bezpieczeństwem w górach (Fondazione Montagna Sicura) ostrzegają, że ogromne fragmenty mogą osunąć się nagle, bez żadnych sygnałów zapowiadających takie zdarzenie. Może spaść pół miliona metrów sześciennych lodowca.

Ewakuacja

Mieszkańcy okolicy zostali ewakuowani ze swoich domów na co najmniej trzy dni.

- Pęknięcie, które powstało w ostatnich dniach w górnej części lodowca, rozwinęło się niezwykle szybko. Trzeba było interweniować i konieczna była zarówno ewakuacja ludzi, jak i zamknięcie drogi gminnej w Dolinie Ferret - mówił burmistrz pobliskiej gminy Courmayeur Stefano Miserocchi. Zauważył też, że więcej osób opuściło okolicę, ponieważ dobrowolnie wyjechały stamtąd grupy turystów przebywających na kempingach. Być może ewakuacja rozszerzy się na dalsze domostwa i kolejnych 200 osób - podały lokalne władze. Według ekspertów największe prawdopodobieństwo zawalenia się lodowca jest w ciągu najbliższych 72 godzin.

Lodowiec Planpincieux znajduje się w Grandes Jorasses - grani w głównym grzbiecie Masywu Mont Blanc. W okresie letnim tempo cielenia się wynosi 30-50 centymetrów dziennie.

Autor: anw/aw / Źródło: torino.repubblica.it, PAP, theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: Arjuno3/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Pozostałe wiadomości