Europejczycy poczuli wiosnę. Za tydzień uderzenie mrozu


Ciepłe, wiosenne promienie dotarły nie tylko do nas. Na zachód od Polski aż po Francję jest słonecznie i przyjemnie, z czego pełnymi garściami korzystają przemarznięci Europejczycy. Warto w najbliższych dniach wybrać się na spacer, bo pozytywna aura nie potrwa długo. Idzie ochłodzenie, a nawet wraca zima.

- Sprawcą dobrej pogody w Europie centralnej i wschodniej jest zalegający tam wyż. Z kolei Europa zachodnia m.in. Hiszpania, Francja, są pod wpływem niżu znad Atlantyku - mówi Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

Wyspy Kanaryjskie walczą z huraganowymi wiatrami, narciarze na alpejskich stokach z mokrym śniegiem. Za sprawą takiego układu barycznego do Europy zachodniej i środkowej napływa ciepłe powietrze. Nawet w niektórych popularnych zimowych kurortach Starego Kontynentu temperatura sięga dwucyfrowych wartości na plusie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Z SERWISU NARCIARSKIEGO

Duńczycy i Holendrzy wyszli z domów

Mieszczańskie społeczeństwo Danii i Holandii na widok pierwszych intensywnych promieni słonecznych wyszło na ulice, do miejskich kawiarni, parków i podmiejskich lasów. W Amsterdamie widok wygrzewających się w słońcu ludzi jest od poniedziałku powszechny.

Wiosna zawitała nie tylko do miast. Na wsiach hodowcy postanowili wypuścić zwierzęta na świeże powietrze.

W Niemczech aura taka i taka

W Niemczech aura wciąż jest zróżnicowana. W Moguncji w poniedziałek świeciło słońce, ale było chłodno. Właściciele mniejszych psów ubierali swoje czworonogi w kaftaniki. W Monachium leżało trochę śniegu, ale przebijały się przez niego pierwsze wiosenne kwiaty. Do Bad Freienwalde przy granicy z Polską przyleciały bociany.

Zmiana cyrkulacji

Dobra pogoda w Europie środkowej i wschodniej nie potrwa długo. W ciągu kilku dni pole baryczne się przebuduje.

- Niskie ciśnienie zagości na południu Europy, wysokie w jej północnej części. Na północy będzie panowała cyrkulacja wschodnia, na południu zachodnia. W konsekwencji do Europy południowej napłynie ciepłe powietrze pochodzenia polarno-morskiego, a nad Europę północną, w tym Polskę napłynie arktyczne powietrze z północnego wschodu. W sobotę i niedzielę czeka nas duże ochłodzenie - tłumaczy Artur Chrzanowski.

Odwrót od wiosny

W poniedziałek, 11 marca, nastąpi kolejna przebudowa pola barycznego. Południe i wschód Europy dostaną się pod wpływ atlantyckiego niżu. Do Europy wschodniej i południowo-wschodniej, m.in. Rosji i Ukrainy napłynie cieplejsze powietrze. Z kolei na północy i zachodzie Europy będzie duże uderzenie mrozu i to od Hiszpanii aż po Polskę.

Autor: map,mm/rs / Źródło: TVN Meteo, ENEX, PAP/EPA

Pozostałe wiadomości