Najnowsze

Europejczycy najbardziej cenią brak granic

Najnowsze

Dla połowy Europejczyków najważniejsza jest swoboda przemieszczania się

Zdaniem 48 proc. mieszkańców UE prawo do swobodnego poruszania się jest najważniejszym prawem we Wspólnocie - wynika z badania opublikowanego w Brukseli. O rezultatach przeprowadzonej ankiety poinformowało biuro Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Prawo obywateli do swobodnego poruszania się i zamieszkiwania w UE jest wyraźnie jednym z głównych osiągnięć integracji europejskiej. Europejska Sieć Rzeczników Praw Obywatelskich odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, by mieszkańcy UE w praktyce mogli z tego prawa korzystać. Cieszę się także z tego, że obywatele uważają za bardzo istotne prawo do dobrej administracji - skomentował wyniki badań rzecznik Nikiforos Diamanduros.

Po co czasowa kontrola granic?

Tymczasem na wniosek przywódców UE, Komisja Europejska ma do września opracować mechanizm pozwalający na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz strefy Schengen w krytycznych sytuacjach, np. dużego napływu imigrantów.

Jest to odpowiedź na zwiększony napływ imigrantów z Afryki Północnej do państw UE, leżących nad Morzem Śródziemnym, a zwłaszcza na francusko-włoski spór z wiosny o 25 tysięcy imigrantów z Tunezji, którzy nielegalnie przypłynęli na włoską wyspę Lampedusa.

Zmianom w Schengen sprzeciwia się Parlament Europejski, niechętna jest też Polska, która jednak podpisała się pod wnioskami z ostatniego szczytu UE w tej sprawie.

27 tys. Europejczyków

Badanie pod tytułem, "Specjalny eurobarometr ws. praw obywatelskich i działania unijnej administracji" przeprowadził ośrodek TNS Opinion & Social na zlecenie Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. W ramach badania przeprowadzono blisko 27 tysięcy wywiadów z respondentami w całej Unii Europejskiej w lutym i marcu tego roku.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości