Epidemia legionellozy w niemieckim Warstein. Zakażonych 150 osób

wikipedia-CC-BY-SAPałeczki legionellozy

W małym niemieckim mieście Warstein w Nadrenii Północnej Westfalii wybuchła epidemia wysoce śmiertelnej legionellozy. Zakażonych jest 150 osób, dwie już zmarły. Wprowadzono ostrzeżenie dla podróżnych.

Nigdy wcześniej na tym obszarze nie wystąpiła żadna podobna epidemia. Jak twierdza lekarze, bakteria jest bardzo podstępna i łatwo pokonuje wiele kilometrów, szczególnie przy wysokiej temperaturze powietrza.

Eksperci poszukują źródła epidemii. Dotychczas sprawdzono ponad 70 układów klimatyzacyjnych. Bakterie znaleziono w jednej z nich.

Mieszkańcy uważają, że źródło epidemii może pochodzić z lokalnej oczyszczalni ścieków. Także ta hipoteza jest sprawdzana.

Choroba legionistów

Legionelloza, tzw. choroba legionistów, to ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych wywołana zakażeniem bakterią legionelli. W pierwszej fazie przebiega jak grypopodobna choroba. Pojawiają się dreszcze i gorączka, jadłowstręt, bóle głowy i mięśni. Potem pojawia się krwioplucie, otępienie, bezsenność, halucynacje i drgawki. Śmiertelność wynosi od 10 proc. u osób leczonych po 80 proc. u tych, nie poddanych terapii.

Autor: pk/map / Źródło: ENEX

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia-CC-BY-SA

Pozostałe wiadomości