Najnowsze

El Nino w Peru: rekordowe opady, wielkie powodzie i trudno dostępne Machu Picchu

Najnowsze


Osiem godzin ulewnych deszczy wywołało spustoszenie na południu Peru. Żywioł zniszczył wiele domów, zalane zostały drogi, ewakuowano ludzi. Powstały lawiny błotne. Zanotowano rekordowe opady, a za anomalię obwinia się zjawisko El Nino.

W regionie Ayacucho w ciągu ośmiu godzin spadło tyle deszczu, że pięć rzek grozi wylaniem. W niebezpieczeństwie są miejscowe uprawy. Powstały już lawiny błotne, które zalały autostrady.

Grupa argentyńskich turystów w trakcie podróży do ruin Machu Picchu musiała zawrócić, ponieważ pogoda nie pozwoliła im dotrzeć do celu.

Pod wodą znalazła się także miejscowość Quillabamba w regionie Cuzco na południu kraju. Rzeka, która przepływa przez to miasto, wylała i zmusiła dziesiątki rodzin do ewakuacji. Woda w niektórych miejscach sięga ludziom do ramion.

Ewakuowani mieszkańcy

W regionie Arequipa również wystąpiły groźna powódź. Władze potwierdziły, że dotknęła ona blisko tysiąc rodzin. Na niektórych drogach ruch został wstrzymany, ponieważ zalała je woda. Ulewne deszcze utworzyły lawiny błotne, które zalały autostrady.

El Nino miesza w pogodzie

Marti Bonshoms, meteorolog z narodowej Służby Meteorologicznej i Hydrologicznej twierdzi, że deszcz przybrał na sile w ostatnich tygodniach.

- Zjawisko El Nino powoduje, że w południowej części Peru notujemy sumę opadów poniżej średniej. Taką sytuację notowaliśmy w grudniu i styczniu i nawet na początku lutego. Jednak już w drugiej połowie lutego nagle deszcz nasilił się. W niektórych regionach Cusco i Ayacucho zanotowano najwyższe opady od 50 lat - twierdzi Bonshoms.

Czym jest El Nino?

El Nino to zjawisko pogodowe, które występuje, kiedy temperatura oceanu na wschodnim Pacyfiku, w pobliżu Ameryki Południowej rośnie, na skutek zmiany kierunku wiatru. Tworzy się efekt domina na całym świecie, ze względu na ilość ciepła uwalnianego do atmosfery. Prąd strumieniowy ma wówczas tendencję do przesuwania się na południe i przynosi bardziej wilgotną pogodę na Atlantyku, co skutkuje intensywniejszymi opadami deszczu w ciepłych miesiącach i obfitymi opadami śniegu zimą.

Autor: AD/jap / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości