Najnowsze

El Nino pogłębi problem głodu w Afryce. 31 mln ludzi zagrożonych niedożywieniem

Najnowsze

NASAEl Nino w 2015 i 1997 roku

Rekordowo silne El Nino może spowodować w 2016 zwiększone zagrożenie głodem i chorobami. Dotknąć to może dziesiątek milionów ludzi na całym świecie. Anomalia pogodowa przyniesie na niektórych obszarach susze, w innych natomiast powodzie.

W lutym oczekuje się szczytu susz w Afryce, które natomiast pogłębią niedobór żywności. W Malawi od marca pomocy potrzebować będzie 3 mln osób.

El Nino spowoduje głód na świecie

Według prognoz 31 mln ludzi w Afryce będzie dotkniętych głodem - jest to znaczący wzrost w stosunku do roku 2015. Jedna trzecia tych osób mieszka w Etiopii. Tam przewiduje się, że 10,2 mln ludzi będzie potrzebować pomocy humanitarnej.

- W wielu tropikalnych krajach obserwuje się zmniejszenie opadów o 20-30 proc. Indonezja doświadczyła susz, indyjski monsun był słabszy o 15 proc., a Brazylia i Australia doświadczy mniejszej ilości deszczu - powiedział dr Nick Klingaman z Uniwersytetu Reading.

Susza i nieregularne opady deszczu dadzą się we znaki 2 mln osób z Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru i Nikaragui.

- Miliony mieszkańców Etiopii, Haiti, Papui Nowej Gwinei już doświadczyły suszy lub ulew - powiedziała Jane Cocking z organizacji charytatywnej Oxfam. - Musimy pomóc mieszkańcom tych obszarów, trzeba się upewnić, że mają wystarczającą ilość jedzenia i wody - dodała.

Według ONZ około 60 mln osób musiało opuścić swoje domu z powodu konfliktów zbrojnych. Przewiduje się, że El Nino w 2016 roku zmusi dużo większą liczbę osób do pozostawienia własnych domostw.

Przyjdzie La Nina

Przewiduje się, że El Nino potrwa do wiosny. Niekoniecznie jest to dobra wiadomość. Po El Nino często następuje La Nina, której skutki są odwrotne - tam gdzie są susze wystąpią powodzie i na odwrót.

El Nino występuje wtedy, kiedy ciepła woda, która zbierała się w okolicach Australii i Indonezji, przemieszcza się do wschodnich obszarów Oceanu Spokojnego, w kierunku Ameryki Południowej. Powoduje to susze w Australii i ulewne deszcze w Ameryce.

Główną miarą intensywności El Nino jest temperatura wody w centralnej części Oceanu Spokojnego

Jak el Nino wpłynęło na klimat?
Jak el Nino wpłynęło na klimat?WMO

Autor: mab/jap / Źródło: bbc.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości