El Nino negatywnie wpłynęło na rozwój dzieci w Peru

Zmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El Nino
Zmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El Nino
NOAA
NOAAZmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El Nino

El Nino, fenomen pogodowy, może mieć wpływ na rozwój dzieci. Badania przeprowadzone Peru pokazują, że dzieci urodzone podczas El Nino 1997-98 są mniejsze niż te, które na świat przyszły w innych latach.

El Nino to zjawisko pogodowe wywołane przez anormalną temperaturę wód na Oceanie Spokojnym w równikowych szerokościach geograficznych. Jest to cykliczne zjawisko, które powtarza się co 2-7 lat. El Nino wpływa na aurę na całej kuli ziemskiej. Fenomen ten związany jest często z katastrofami naturalnymi oraz epidemiami malarii, dengi, cholery czy biegunki.

W latach, podczas których panuje El Nino, czterokrotnie wzrasta statystyczna liczba klęsk żywiołowych. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy północnego wybrzeża Peru, przez które w tym okresie przechodzą śmiercionośne nawałnice.

El Nino z przełomu lat 1997/98 było najpoważniejsze w historii. Doprowadziło do katastrof naturalnych, które m.in. odcięły ludność od świata.

Wpływ El Nino na dzieci

William Checkley i jego koledzy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przyjrzeli się wpływowi El Nino na ludność Peru.

Naukowcy przebadali 2095 dzieci z Tumbes w Peru, które rodziły się od 1991 do 2001 roku. Wzrost odpowiedni dla wieku sprawdzono według danych ze Światowej Organizacji Zdrowia. Po przeanalizowaniu danych okazało się, że dzieci urodzone tuż przed, podczas i tuż po El Nino były mniejsze niż oczekiwano.

Najwyższy odsetek zahamowania rośnięcia odnotowano u dzieci najwcześniej urodzonych - te ze stycznia 1991 roku miały wzrost poniżej normy. Dzieci, które przyszły na świat w późniejszych latach, miały natomiast niższą wagę. Jednak El Nino wpłynęło najbardziej na dzieci, które miały wtedy poniżej trzech lat, bo były w kluczowym momencie swojego rozwoju.

W trakcie badań okazało się także, że El Nino zahamowało wzrost osób, które urodziły się nawet po trzech latach od jego wystąpienia.

Przyszłość widziana w czarnych barwach

Skąd takie wyniki? Problem w tym, że dzieci urodzone podczas El Nino były nieodpowiednio żywione. Katastrofy naturalne ograniczyły dostęp do żywności.

- Zmienność pogody odgrywa ważną rolę w żywieniu i w rozwoju w momencie, gdy zasoby są ograniczone - wyjaśnia Checkley.

Badacze alarmują, że zmiana klimatu może spowodować, że El Nino będzie częstsze.

- Biorąc pod uwagę jego cykliczność, to zjawisko może nadal negatywnie wpływać na przyszłe pokolenia - wzaznacza Checkley.

Autor: mab/map / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości