El Nino namiesza w tym roku? Anomalia, która przynosi katastrofy, może przyjść jesienią

Zmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El Nino
Zmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El Nino
NOAA
NOAAZmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El Nino

Anomalia pogodowa znana jako El Nino może nastać w tym roku później niż zazwyczaj się to dzieje - wynika z ostatniego raportu NOAA (Amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanów i Atmosfery). Naukowcy przewidują, że jej wystąpienie jest bardziej prawdopodobne na jesieni, niż jak to zwykle bywa w lecie.

El Nino (hiszp. chłopiec) to anomalia pogodowa, powstająca w momencie osłabnięcia wschodnich wiatrów. Woda w równikowej części Pacyfiku ogrzewa się wtedy, a na pozostałej części globu może mieć to wpływ na temperaturę i opady.

Anomalia ta pojawia się raz na dwa do siedmiu lat.

Skutki El Nino odczuwa się na całym świecie

Naukowcy do tej pory nie są w stanie przewidzieć jak silnej anomalii mogą się spodziewać w tym roku. Wierzą, że będzie umiarkowana, ale wraz z rozwijającą się pogodą wynikającą z El Nino, w każdej chwili może zwiększyć się siła zjawiska.

El Nino może powodować ogromne powodzie w Ameryce Południowej i katastrofalne susze w Australii. Nie oznacza to jednak, że tylko te dwa kontynenty odczują skutki anomalii pogodowej.

Silne El Nino w 1997 roku

W latach 1997-1998 odnotowane zostało rekordowo silne El Nino. Temperatura wody na środkowym Pacyfiku wzrosła o ok. 5 st. C. Przyniosło ono wyjątkowo wysokie opady, powodujące powodzie w Ameryce Południowej, między innymi w Peru i w Ekwadorze oraz katastrofalne susze w Australii, Indonezji i na Filipinach. Fala wezbraniowa w Peru otworzyła wtedy drugie co do wielkości jezioro w kraju. W Ameryce Północnej pojawiły się bardzo groźne lawiny błotne.

W Polsce prawdopodobnie odznaczył się w postaci lipcowej powodzi stulecia w 1997 roku. Tego roku nasz kraj nawiedzały gwałtowne nawałnice, które podnosiły stan rzek. Prognozy przewidziały wystąpienie silnego zjawiska w tych latach, ale mimo że było przewidziane i tak w wyniku jego skutków zginęło 2100 osób na całym świecie, a straty materialne szacuje się na 97 miliardów dolarów.

La Nina

Istnieje również przeciwieństwo El Nino, tak zwana La Nina, podczas której, wzmożone są wiatry wiejące ze wschodu. Podczas tego zjawiska istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych burz i cyklonów tropikalnych.

Obecnie warunki oceanu i atmosfery są normalne. Jednakże, temperatura morza zaczyna wzrastać od maja 2014 i prawdopodobieństwo wystąpienia El Nino jest bardzo wysokie.

Autor: mab//kdj / Źródło: earthsky

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości