El Niño bez większych szans

Temperatura powierzchni wód oceanicznych w rejonie równika 25 czerwca

Australia i Indonezja mają spore szanse na to, że w drugiej połowie roku unikną zabójczych susz, a wschodnie tereny Ameryki Południowej - niszczycielskich ulew. Światowa Organizacja Meteorologiczna podała, że prawdopodobieństwo rozwoju El Niño między lipcem a wrześniem tego roku jest niewielkie. Jeszcze miesiąc temu nie było to takie pewne.

El Niño to zjawisko pogodowe powstające w sytuacji, gdy przesuwa się strefa pasatów wiejących w obszarach okołorównikowych.

Susze w Australii, ulewy w Peru

Zjawisko powoduje występowanie niezwykle wysokich temperatur w centralnej i wschodniej części równikowych obszarów Oceanu Spokojnego. Jego obecność wiąże się z wystepowaniem suszy w Australii, Indonezji i na północno-wschodnich obszarach Ameryki Południowej, a także ulewnych opadów w Ekwadorze i Północnym Peru.

El Niño mało prawdopodobne

Chociaż jest obserwowany na Pacyfiku, ze względu na krążenie mas wód we wszchoceanie ma wpływ na pogodę na całej planecie. Dlatego meteorolodzy starają się wyliczyć prawdopodobieństwo i siłę jego wystąpienia oraz ewentualny wpływ na dalsze procesy pogodowe.

W najnowszym, wydanym we wtorek komunikacie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że istnieje niewielka szansa na rozwój El Niño między lipcem a wrześniem. .

Różne modele, różne wyniki

W porzednim komunikacie z maja WMO prognozowała równe szanse wystąpienia El Niño lub neutralnej sytuacji w drugiej połowie roku, z niewielką szansą na powrót warunków aktywności El Nino z przełomu 2011 i 2012 roku, która wygasła w kwietniu.

- Obecnie El Niño ma lekką przewagę nad neutralnymi warunkami - powiedziała rzeczniczka WMO Clare Nullis. Według niej niepewność prognozy wynika częściowo z różnic między odczytami uzyskanymi z różnych metod prognozowania - podczas gdy większość modeli klimatycznych przewidywała El Nino, niektóre modele dynamiczne i co najmniej połowa modeli statystycznych ciągle wskazywały na neutralne warunki.

La Niña raczej bez szans

Za bardzo mało prawdopodobną uważana jest trzecia opcja, czyli odrodzenie La Niñi. To zjawisko oznacza nietypowe schłodzenie wód w równikowym obszarze Pacyfiku, które może trwać latami, powodując trudne warunki pogodowe, głównie niszczące uprawy susze.

Swoje raporty Światowa Organizacja Meteorologiczna opiera na informacjach od ośrodków pogodowych i ekspertów meteorologii z całego świata.

Temperatura powierzchni wód oceanicznych w rejonie równika 25 czerwca (NOAA)

Autor: js/mj / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości