Najnowsze

Ekstremalnie niebezpieczne rośliny. Wśród nich "jabłoń śmierci"

Najnowsze

Mordownik jest piękny, ale niebezpieczny
Yellowstone Gallery CollectionMordownik jest piękny, ale niebezpieczny

Wyglądają efektownie i przyciągają wzrok, ale potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Oto lista roślin, których należy unikać za wszelką cenę.

1. Szczwół plamisty (Conium maculatum L.)

Jest trującą rośliną z rodziny selerowatych, występuje na całym obszarze Polski oraz w północnej Afryce, zachodniej Azji i większości krajów europejskich. W starożytnej Grecji był wykorzystywany do egzekucji.

Od 6 do 8 listków - lub nawet mniejsza dawka nasion czy korzeni szczwołu prowadzi do zgonu. Substancja zakłóca połączenia nerwowo-mięśniowe ciała, co powoduje paraliż mięśni. Paraliż rozpoczyna się zazwyczaj od nóg i postępuje ku górze. Kiedy dociera do mięśni oddechowych, osoba, która ją zażyła, umiera.

Z kolei szalej jadowity jest rozprzestrzeniony na półkuli północnej, a w szczególności w regionach o klimacie umiarkowanym i zimnym.

Obie rośliny - szczwół i szalej - należą do tej samej rodziny. Cykuta, którą podano Sokratesowi, zawierała wyciąg z obu tych roślin.

2. Oleander pospolity (Nerium oleander L.)

Występuje na całym obszarze śródziemnomorskim od Maroka i Portugalii po Azję. Mimo swoich trujących właściwości oleander jest szeroko wykorzystywany jako roślina ozdobna. Można go także znaleźć w parkach, przy szkołach i w ogrodach w południowych i zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych.

Liście, kwiaty i owoce zawierają substancje chemiczne znane jako glikozydy nasercowe, które, chociaż są terapeutyczne w minimalnych dawkach, mogą doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

3. Tojad (Aconitum L.)

Rośnie na półkuli północnej, zwyczajowo bywa nazywany mordownikiem. Jego trujące właściwości są znane od setek lat. Kiedyś zatruwano nim strzały, by doprowadzić do szybkiej i bolesnej śmierci ofiary. Zawiera neurotoksyny i kardiotoksyny. Prowadzi do paraliżu mięśni serca i płuc.

I chociaż wygląda jak złożone motyle skrzydła, ta zachwycająca roślina jest śmiertelnie niebezpieczna.

4. Ageratina altissima (ang. white snakeroot)

Ta roślina jest tak silnie trująca, że picie mleka lub jedzenie mięsa krowy, która ją spożyła, prowadzi do poważnych chorób lub śmierci. Niepozorna zieleń skrywa tremetol, którego spożycie przez ludzi prowadzi do drgawek, wymiotów i poważnych problemów z jelitami.

Choroba spowodowana wtórnym spożyciem tremetolu była tak rozpowszechniona na początku XIX wieku, że została nazwana "chorobą mleczną". Szacuje się, że była wówczas odpowiedzialna za tysiące zgonów - w tym śmierć matki Abrahama Lincolna, Nancy Hanks Lincoln.

5. Brugmansja (Brugmansia)

Zwana także "trąbami anielskimi" występuje w Andach w Ameryce Południowej. Ma duże, wiszące i przypominające trąbki kwiaty, które mogą osiągać długość do 50 cm i 35 cm szerokości przy otworach. Spożycie rośliny w wielu przypadkach prowadzi do śmierci - to "zasługa" atropiny, toksyny, która znajduje się w jej kwiatach.

6. Difenbachia (Dieffenbachia)

Liście tej niebezpiecznej rodziny po kilku sekundach żucia wydzielają drobne rafidy, które prowadzą do poważnych podrażnień jamy ustnej, ślinotoku i omdleń.

Czasem podrażnienie staje się na tyle poważne, że prowadzi do odrętwienia języka i ściśnięcia się dróg oddechowych. W wyjątkowych przypadkach prowadzi to do śmierci.

7. Modligroszek różańcowy (Abrus precatorius)

Ta piękna roślina jest powszechnie spotykana w Indonezji, gdzie jej białe, czarne i czerwone strąki wykorzystywane są przy budowie grzechotek kayamb. Niestety, te same owoce są śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na groźną glikoproteinę - abrynę.

Gdy tylko substancja wniknie do ran lub oczu, prowadzi do coraz poważniejszych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Połknięte w całości owoce nie są tak niebezpieczne, gdyż soki żołądkowe zwykle nie są w stanie rozpuścić chroniącej je osłonki, ale połknięcie rozciętego lub rozgniecionego owocu w większości przypadków prowadzi do śmierci w ciągu czterech dni.

Ta roślina, pomimo tego, że jest śmiertelnie niebezpieczna, wykorzystywana była jako środek antykoncepcyjny oraz poronny.

8. Manchineel "jabłoń śmierci" (Hippomane mancinella)

To bez wątpienia najniebezpieczniejsze drzewo na świecie i jako takie figuruje w Księdze Rekordów Guinessa. Powszechnie występuje w krajach obu Ameryk. Nie tylko jego drobne, zielone jabłuszka są śmiertelnie niebezpieczne: nawet stanie pod drzewem podczas deszczu może doprowadzić do torsji. Jego biała żywica prowadzi do bardzo silnych reakcji alergicznych. Potężna wysypka, duszności, problemy z oddychaniem - to jedynie niektóre efekty narażenia organizmu na działanie forbolu, jednej z wielu toksyn zawartych w żywicy.

Każdy element tego drzewa jest morderczy. Jabłuszka - w najlepszym wypadku - powodują zapalenie jelit i żołądka. Woda spływająca z liści prowadzi do potężnych reakcji alergicznych. Nawet spalenie tego drzewa jest niebezpieczne: dym może spowodować ślepotę lub tymczasową utratę wzroku. Na każdym okazie tego drzewa w rezerwatach maluje się ogromny znak "X" - nie dotykać pod żadnym pozorem.

9. Cerbera złocista (Cerbera odollam)

Znane też jako "drzewo samobójców", to drzewo należy do tej samej rodziny, co śmiercionośny oleander. Jego nasiona zawierają cerberynę - substancję, która paraliżuje tkankę mięśniową serca i prowadzi do zmian w rytmie jego bicia, zawałów i - często - śmierci. Niewiele mniej niebezpieczny jest sok mleczny drzewa.

Niegdyś było to ulubione drzewo trucicieli i samobójców z uwagi na niezbyt wyrazisty smak. W XIX wieku nasiona cerbery złocistej spożywano podczas tak zwanego "sądu bożego". Występuje głównie na wyspach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku.

10. Rącznik pospolity (Ricinus communis L.)

Rącznik, choć powszechnie występuje w ogrodach na całym świecie, jest uznany za jedną z najbardziej śmiercionośnych roślin. Wywodzi się z Afryki, ale jako roślina ozdobna zadomowiła się w europejskich miastach i parkach w XIX wieku. Pozyskiwana z niego toksyna, rycyna, przez setki lat wykorzystywana była przed skrytobójców. Kilka nasion tej rośliny prowadzi do bolesnej śmierci. Po 36 godzinach od zażycia pojawia się bardzo wysoka gorączka, a śmierć następuje po okresie od trzech do pięciu dni.

Rycyna jest szczególnie groźna dla ludzi, gdyż - dla przykładu - zjedzenie śmiertelnej dla człowieka dawki przez kaczkę spowoduje jej śmierć dopiero po 80 dniach.

Autor: AP,sj/ja / Źródło: Britannica.com, io9.gizmodo.com, eduscience.pl, Wikipedia

Pozostałe wiadomości