Najnowsze

Ekstremalne topnienie. Tylko we wtorek Grenlandia straciła zatrważającą ilość lodu

Najnowsze

Topnienie lodu arktycznego w latach 2017-2019 NASA
wideo 2/22

Grenlandia doświadcza najbardziej znaczącego topnienia w tym roku. Ilość lodu, która stopiła się tam w ciągu minionego wtorku, wystarczyłaby do pokrycia całego stanu Floryda ponad pięcioma centymetrami wody.

Według danych Duńskiego Instytutu Meteorologicznego Grenlandia we wtorek straciła ponad 8,5 miliarda ton masy lodowca i 18,4 miliarda ton od niedzieli. W czasie gdy całkowita utrata lodu w tym tygodniu nie była tak ekstremalna, jak w 2019 roku - pod względem topnienia uznawanego za rekordowy - obszar pokrywy lodowej, który się topi, jest większy.

Zmiany klimatu zagrażają Grenlandii

Jest to trzeci przypadek ekstremalnego topnienia w ciągu ostatniej dekady. Ilość wody, w jaką zamienił się lód we wtorek 27 lipca, mogłaby pokryć ponad pięciocentymetrową warstwą liczący ponad 170 kilometrów kwadratowych amerykański stan Floryda.

- Topnienie jest znaczące - powiedział w rozmowie z CNN Ted Scambos z National Snow and Ice Data Center na Uniwersytecie Kolorado w Boulder. - 27 lipca większość wschodniej połowy Grenlandii od północnego wierzchołka aż do jej południowego wierzchołka była w większości stopiona, co jest niezwykłe - dodał.

Zmiany klimatu. Grenlandia topnieje

W miarę postępujących zmian klimatu i ocieplania planety utrata lodu gwałtownie wzrasta. Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Cryosphere", od połowy lat 90. Ziemia straciła oszałamiającą ilość 28 bilionów ton lodu. Znaczna jego część pochodziła z Arktyki, w tym z lądolodu na Grenlandii.

- W ciągu ostatniej dekady widzieliśmy już, że topnienie powierzchniowe na Grenlandii stało się zarówno bardziej dotkliwe, jak i bardziej nieregularne - powiedział Thomas Slater, glacjolog z Uniwersytetu w Leeds w północnej Anglii i współautor badań. - Ponieważ atmosfera nad Grenlandią nadal się ociepla, wydarzenia takie jak wtorkowe ekstremalne topnienia staną się częstsze - przekonywał ekspert.

Chociaż obecne topnienie lodu na Grenlandii nie jest rekordowe, skala, z jaką te wydarzenia mają miejsce, jest wyraźnym sygnałem, że zmiany klimatyczne powodują więcej okresów topnienia.

Zdaniem Slatera, w miarę jak Grenlandia będzie się rozpuszczać, miasta nadmorskie na całym świecie będą narażone na zalewanie przez sztormy, zwłaszcza wtedy gdy gwałtowna pogoda zbiega się z wysokimi pływami. Oczekuje się, że topnienie Grenlandii podniesie globalny poziom morza od 2 do 10 centymetrów do końca wieku - dodał ekspert.

Masywne pokrywy lodowe mogą szybko topnieć, gdy temperatura powietrza jest wysoka. Ale cieplejsza woda w oceanach również powoduje erozję pokrywy lodowej wokół krawędzi.

Przez uwalnianie gazu cieplarnianego ocieplająca się atmosfera rozmraża świeży, biały lód na powierzchni, który odbija energię słoneczną. To powoduje odsłanianie ciemniejszego lodu, znajdującego się poniżej, który pochłania energię słoneczną i powoduje większe topnienie. Dodatkowo, cieplejsza woda przybrzeżna topi pokrywę lodową wokół krawędzi, odrywając ogromne góry lodowe, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu morza.

Jak zmiany klimatu wpływają na niedźwiedzie Polarne (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autor: dd / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock