Najnowsze

Ekrany: uciszają i zabijają

Najnowsze

Uciszają i zabijają (TVN24)
Uciszają i zabijają (TVN24)

Miały służyć człowiekowi i zwierzętom. Okazuje się jednak, że prócz wyciszania odgłosów z dróg ekrany akustyczne są śmiertelnie niebezpieczne dla ptaków. Masowo rozbijają się o ich przezroczyste ściany.

O ekrany akustyczne postawione przy szosach nadal rozbijają się ptaki - alarmują ornitolodzy. Od momentu rozpoczęcia badań w 2010 roku członkowie Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków znaleźli pod ekranami ponad 250 martwych zwierząt. - Ta liczba to zaledwie wycinek tego, co się tak naprawdę dzieje - zaznacza ornitolog Adam Zbyryt.

Łup dla zwierząt

- Większość ptaków została zabrana przez zwierzęta- jak psy, koty czy kuny. To dobitny dowód na to, że ekrany akustyczne oblepione sylwetkami ptaków nie spełniają swojego zadania, przynajmniej jeśli chodzi o ptaki - twierdzi Adam Zbyryt i wskazuje rozwiązanie problemu.

Nitki wybawieniem

- Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że ptaki nie boją się sylwetek. Działają natomiast inne metody - uważa ornitolog. Jego zdaniem skuteczne okazują się nici poliamidowe zamontowane w ekranach. Takie nitki o szerokości 2 mm rozmieszczone w szkle akrylowym co 40 mm są widzialne dla ptaków.

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zamierza wystąpić do drogowców z prośbą o wymianę ekranów.

Autor: adsz/ŁUD / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości