Najnowsze

Efekty zmian klimatu? Powodzie i ulewy, a nie fale wielkich upałów

Najnowsze

Kolejny atak wiatru i deszczu w Wielkiej Brytanii
tvn24Kolejny atak wiatru i deszczu w Wielkiej Brytanii

Zespół ekspertów z Uniwersytetu w Leeds przeprowadził ankietę dotyczącą świadomości Brytyjczyków na temat zmian klimatu. Wyniki zaskoczyły naukowców, bo większość respondentów przyznała, że dowodem przemian, jaki zachodzą w klimacie, nie są fale upałów, tylko powodzie, ulewy i erozje brzegów.

Wielu ludzi zapytanych o to, co wskazuje na zmiany klimatyczne, bez zastanowienia odpowiedziałoby, że są to coraz gorętsze lata, cieplejsze zimy i coraz częstsze fale upałów.

Jak zmieni się klimat?

Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds chcieli jednak zbadać, czy odpowiedzi mieszkańców Wielkiej Brytanii byłyby podobne. Dlatego zespół specjalistów stworzył odpowiednią ankietę.

- W ankiecie pojawiły się pytania, w których mowa była o postrzeganiu zmian klimatu - zaznaczyli naukowcy. - Przeczuwaliśmy, że ważne jest, by zauważyć zależność między różnymi typami pogody a świadomością społeczeństwa - dodali autorzy badania.

Nie upał, a deszcz

Okazało się, że większość spośród 2 tys. ankietowanych Brytyjczyków stwierdziło, że zwiastunami zmieniającego się klimatu są łagodne zimy, z którymi związane są ulewy, powodzie i erozje brzegów. Znacznie rzadziej wskazywano na gorące lata i fale upałów.

Brytyjczycy zgodnie stwierdzili, że za swojego życia częściej będą mieli do czynienia z powodziami, niż z gorącymi latami.

"Uderzające wnioski"

- Najbardziej uderzającym wnioskiem, wynikającym z badania, była silna zależność między zauważoną przez Brytyjczyków zmianą częstotliwości występowania powodzi i ulewnych deszczów, a zaniepokojeniem dotyczące zmian klimatu - podsumowała Andrea Taylor, współautor badania.

Autor: kt/mj / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości