Dźwięki, które wywołują gęsią skórkę. Tak brzmi kosmos

[object Object]
Dźwięki z KosmosuNASA
wideo 2/6

Kosmos kojarzy nam się z głuchą ciszą, ale nic bardziej mylnego. Z okazji Halloween NASA opublikowała niezwykłą listę nagrań prosto z kosmosu.

Nagrania te nie mają żadnego związku z kosmitami, ale i tak brzmią niczym ścieżka dźwiękowa z filmu o obcych.

Naukowcy z NASA zebrali odgłosy z różnych misji badawczych, a następnie opracowali niezwykłą listę utworów w sam raz na popularne amerykańskie święto Halloween.

Skąd te dźwięki?

Statki kosmiczne i sondy są nieocenionymi źródłami informacji. To dzięki nim kosmos staje się nam coraz mniej obcy. Oprócz instrumentów, które fotografują niebiańskie "cuda", statki kosmiczne posiadają przyrządy, które mogą wychwytywać i zapisywać nietypowe dla nas dźwięki. Naukowcy rejestrują je w postaci fal radiowych, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. Następnie konwertują te dźwięki do odpowiedniej długości fali, abyśmy mogli je usłyszeć. Oto efekty ich pracy.

The ghostly “BOO!” has nothing on these spooky sounds from across the solar system. Have a listen...but beware! https://t.co/VQ1gIKGeLX pic.twitter.com/L4YUNwu8qv— NASA (@NASA) 30 października 2017

Jowisz

Sonda Juno zarejestrowała dźwięki, które pochodzą z Jowisza. Juno przekroczyła granicę intensywnego pola magnetycznego Jowisza, następnie za pomocą instrumentu, który umożliwia rejestrację fal, przechwyciła dźwięki. Pochodzą one z 24 czerwca 2016 roku.

Dźwięki z Kosmosu - Juno (NASA/soundcloud.com)
Dźwięki z Kosmosu - Juno (NASA/soundcloud.com)NASA/soundcloud.com

Księżyc Jowisza przemówił

27 czerwca 1996 r. statek kosmiczny Galileo wykonał jedne z pierwszych przelotów w okolicy największego księżyca Jowisza - Ganymede, pozyskana ścieżka dźwiękowa pochodzi z eksperymentalnego instrumentu, który został zamontowany na pokładzie statku kosmicznego.

Fale plazmy

Fale plazmy rozchodzą się podobnie jak fale oceanu w dość rytmicznym tempie. To właśnie instrument EMFISIS, który był zamontowany na pokładzie sondy Van Allen'a, zarejestrował te tajemnicze fale. Naukowcy przetworzyli zebrany materiał, a my możemy usłyszeć tajemnicze odgłosy pochodzące z odległej przestrzeni.

Dźwięki z Kosmosu - fale plazmy (NASA/ Goddatd's Scientific Visualization  Studio/Tom Bridgman/soundcloud.com)
Dźwięki z Kosmosu - fale plazmy (NASA/ Goddatd's Scientific Visualization Studio/Tom Bridgman/soundcloud.com)NASA/soundcloud.com

Saturn

Saturn emituje bardzo intensywne promieniowanie radiowe. Statek kosmiczny Cassini zapisywał dane pochodzące z okolic gazowego olbrzyma.

Dźwięki z Kosmosu - Cassini (NASA/spaceflightinsider/soundcloud.com)
Dźwięki z Kosmosu - Cassini (NASA/spaceflightinsider/soundcloud.com)NASA/soundcloud.com

Obłoki pyłu

14 lutego 2011 r. statek kosmiczny Stardust wleciał w obłoki pyłu i małych cząsteczek skalnych. Można to usłyszeć na nagraniu

Inne straszne dźwięki pochodzące z kosmosu:

Dźwięki z Kosmosu - Voyager (NASA/soundcloud.com)
Dźwięki z Kosmosu - Voyager (NASA/soundcloud.com)NASA/soundcloud.com
Dźwięki z Kosmosu - Keppler (NASA/JPL/soundcloud.com)
Dźwięki z Kosmosu - Keppler (NASA/JPL/soundcloud.com)NASA/soundcloud.com
Straszne dźwięki z Kosmosu (NASA)
Straszne dźwięki z Kosmosu (NASA)NASA

Autor: wd/ja / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech Larger view

Pozostałe wiadomości