Najnowsze

Dziura ozonowa nad biegunem południowym jest większa niż Antarktyda. "Może jeszcze urosnąć"

Najnowsze

Autor:
ps
Źródło:
CNN, Copernicus, IMGW, tvnmeteo.pl
Animacja powstawania dziury ozonowej nad Antarktydą, okres do 30 sierpnia 2021
Animacja powstawania dziury ozonowej nad Antarktydą, okres do 30 sierpnia 2021Copernicus Atmosphere Monitoring Service, ECMWF
wideo 2/7
Dziura ozonowa

Dziura ozonowa na półkuli południowej przekroczyła rozmiar Antarktydy - przekazali w czwartek naukowcy z programu obserwacji Ziemi Copernicus. - W ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni może jeszcze nieznacznie urosnąć - podkreślił Vincent-Henri Peuch, dyrektor Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).

Dziura ozonowa nad Antarktydą pojawia się wiosną w rejonach polarnych półkuli południowej, czyli w okresie sierpień-październik. To powtarzalne zjawisko od lat 80. XX wieku. Dziura ozonowa osiąga zwykle największy rozmiar pomiędzy połową września a połową października. 

Po "znaczącym" wzroście w ubiegłym tygodniu dziura jest większa niż 75 procent dziur ozonowych z poprzednich lat w tym samym momencie sezonu, licząc od 1979 roku, i większa iż kontynent, nad którym się unosi - podał w czwartek program obserwacji Ziemi Copernicus. Do 13 września rozszerzyła się do 23 milionów kilometrów kwadratowych. Powierzchnia Antarktydy to ponad 14 milionów kilometrów kwadratowych.

- W tym roku dziura ozonowa rozwinęła się, zgodnie z oczekiwaniami, na początku sezonu. Wydaje się dość podobna do zeszłorocznej, która później okazała się jedną z najdłużej utrzymujących się dziur ozonowych - powiedział Vincent-Henri Peuch, dyrektor Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).

Dziura ozonowa na półkuli południowej. "Może jeszcze urosnąć"

Warstwa ozonowa znajdująca się na wysokości 14-35 kilometrów nad Ziemią to naturalna ochronna warstwa gazu w stratosferze, która osłania życie na planecie przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym Słońca.

Dziura ozonowa na półkuli południowej jest powodowana zazwyczaj przez substancje chemiczne, takie jak między innymi chlor i brom, które dostają się do stratosfery i powodują ubożenie warstwy ozonowej. Dziura ozonowa związana jest z wirem polarnym, czyli wirującym zimnym powietrzem krążącym wokół Ziemi. 

- Temperatura w stratosferze jest niższa niż w zeszłym roku, więc w ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni dziura ozonowa może jeszcze nieznacznie urosnąć - wyjaśnił Peuch.

Ozon wraca do normalnego poziomu zwykle do grudnia, kiedy temperatura wiosną na półkuli południowej zaczyna rosnąć i ubożenie ozonu spowalnia.

Prognoza rozwoju dziury ozonowej do 20 września 2021Copernicus Atmosphere Monitoring Service, ECMWF

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

16 września był obchodzony Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej. To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 19 grudnia 1994 roku.

Po odkryciu w 1985 roku zjawiska wiosennej dziury ozonowej nad Antarktydą, społeczność międzynarodowa ustanowiła mechanizmy współpracy w celu podjęcia działań na rzecz ochrony warstwy ozonowej. Prawie 200 krajów podpisało tak zwany protokół montrealski, którego głównym celem jest kontrola całkowitej światowej produkcji i zużycia substancji chemicznych niszczących ozon.

Autor:ps

Źródło: CNN, Copernicus, IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Copernicus Atmosphere Monitoring Service, ECMWF

Pozostałe wiadomości