Najnowsze

Dziewięć pikseli, które zachwyca naukowców. Zobacz zdjęcie, które zrobiono z odległości 1,2 mln km

Najnowsze

Statek kosmiczny Dawn znajduje się w odległości około 1,2 mln km od Ceres

Czy w dobie smartfonów z aparatami coraz częściej przewyższającymi jakością podstawowe modele aparatów ktoś jeszcze zachwyca się zdjęciem, na którym uchwycony obiekt ma zaledwie dziewięć pikseli szerokości? Okazuje się, że tak! Są to astronomowie, którzy na początku grudnia otrzymali fotografię planety karłowatej Ceres. Obraz został wykonany z odległości - uwaga- 1,2 mln km!

Pierwszego grudnia, należąca do NASA sonda kosmiczna Dawn wykonała niezwykłe zdjęcie planety karłowatej Ceres. Obraz może nie zachwyca jakością - Ceres jest na nim szeroka na zaledwie dziewięć pikseli - ale jednak warto go docenić, bo został wykonany z odległości około 1,2 mln km (dystans trzykrotnie przewyższający odległości jaka dzieli Ziemię i Księżyc).

Statek kosmiczny, dzięki któremu poznamy Ceres

- Wreszcie mamy statek kosmiczny, który stoi u progu poznania tego tajemniczego, obcego świata - poinformował w oświadczeniu Marc Rayman, który zajmuje się misją Dawn. - Wkrótce rozwiążemy niezliczone tajemnice, które Ceres skrywa od początku istnienia Układu Słonecznego - dodał Rayman.

Fotografia, opublikowana przez NASA na początku grudnia, nie jest pierwszym zdjęciem Ceres, które udało się zdobyć naukowcom. Dziesięć lat temu do siedziby NASA dotarło pierwsze zdjęcie Ceres wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Ceres w obiektywie kosmicznego teleskopu Hubble'a (NASA)
Pierwsze zdjęcie Ceres wykonane przez sondę Dawn (NASA)

Coraz bliżej Ceres

Misja sondy Dawn rozpoczęła się w 2007 roku. Dokładnie 27 września o godz. 11.34 czasu uniwersalnego sonda została wyniesiona z przylądka Canaveral na Florydzie. Dwa lata później statek przeleciał obok Marsa, a w 2011 roku Dawn osiągnęła pierwszą z zaplanowanych orbit - orbitę Westy (drugie po Ceres, pod względem masy, ciało niebieskie krążące w pasie planetoid). Badania Westy trwały do września 2012 roku. Piątego września Dawn opuściła jej orbitę i zaczęła lecieć w kierunku Ceres. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, satelita dotrze do planety w marcu 2015 roku i wówczas zacznie "bliżej się jej przyglądać.

Ceres to jedyna planeta karłowata Układu Słonecznego, leżąca w pasie planetoid. Reszta tego typu obiektów, np. Pluton, krąży znacznie dalej - w Pasie Kuipera, rozciągającym się za orbitą Neptuna. Intryguje naukowców, ponieważ wnętrze Ceres składa się ze sporych rozmiarów jądra skalnego, a ponad nim rozciąga się warstwa wodnego lodu i cienka skorupa zewnętrzna zbudowana z lekkich materiałów.

Zdjęcie Ceres wykonane przez sondę Dawn 1 grudnia 2014 roku (NASA)

Autor: kt/mk / Źródło: space.com

Pozostałe wiadomości