Najnowsze

Dzień przed Wigilią śnieg, co potem? Prognoza pogody na święta

Najnowsze

Prognoza na święta
TVN MeteoPrognoza na święta

Dzień przed Wigilią Polska znajdzie się pod wpływem niżu, który może przynieść ze sobą opady śniegu - zapowiada prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Zaznacza jednak, że niekoniecznie musi to oznaczać białe święta.

Dzięki wyżowi na zachodzie Europy pogoda w Polsce w najbliższych dniach dopisze. Pod koniec tygodnia należy się natomiast spodziewać niżu, który przyniesie ze sobą opady śniegu. Tomasz Wasilewski zapowiada, że dzięki temu już w sobotę w wielu regionach Polski zrobi się biało.

Wigilia na biało?

- Dzień przed Wigilią nad Polską pojawi się niż i z powodu tego niżu napada nam śnieg - stwierdza Wasilewski. - Natomiast w ciągu świąt dojdzie do ocieplenia, śnieg będzie topnieć i zrobi się plucha. Jest szansa na to, że w Wigilię w wielu miejscach się zabieli, ale ta pokrywa śnieżna nie będzie trwała - dodaje.

Przewidywana temperatura w Wigilię to od zera do trzech stopni Celsjusza.

Przed Wigilią zrobi się biało
Przed Wigilią zrobi się białoTVN Meteo
Opady deszczu i śniegu w święta (źródło: Ventusky)
Opady deszczu i śniegu w święta (źródło: Ventusky)Ventusky

Nie całkiem białe święta

Wasilewski informuje, że w ciągu świąt temperatura będzie stopniowo rosnąć - do czterech, pięciu stopni Celsjusza i właśnie dlatego śniegu będzie stopniowo ubywać. W związku z tym pierwszy i drugi dzień Świąt mogą okazać się rozczarowaniem dla tych, którzy spodziewają się białego krajobrazu. Wiele zależy od przesuwającego się niżowego układu ciśnienia.

Na poniższej mapie widać prognozowaną pokrywę śnieżną w Wigilię.

- To jest przeważnie około dwóch, trzech i czterech centymetrów śniegu - zauważa Wasilewski. - Cała Polska może mieć w Wigilię delikatną pokrywą śnieżną, choć z wyjątkiem zachodu i Wybrzeża - dodał. - Natomiast na wschodzie i południu jest szansa, że będzie delikatna - zaznaczam, delikatna - pokrywa śnieżna o grubości dwóch centymetrów śniegu - dodał.

Grubość pokrywy śnieżnej w święta (źródło: Ventusky)
Grubość pokrywy śnieżnej w święta (źródło: Ventusky)Ventusky

O śniegu na święta. Tomasz Wasilewski
O śniegu na święta. Tomasz WasilewskiTVN Meteo

Coraz lepiej

Tomasz Wasilewski przypomina, że przy takich rozpiętościach temperatur - od ujemnych do dodatnich wartości - nie sposób ze stuprocentową dokładnością jednoznacznie określić, czy śnieg będzie, jednak prognozy póki co są optymistyczne.

- Moim zdaniem jest coraz lepiej - dodał Tomasz Wasilewski. Jak jednak zaznaczył, na tydzień przed świętami trudno o jednoznaczne prognozy, ponieważ obliczenia, jakie przynoszą modele meteorologiczne, znacznie się od siebie różnią.

Tomasz Wasilewski o prognozie na święta
Tomasz Wasilewski o prognozie na świętaTVN Meteo

Autor: sj/ja / Źródło: TVN Meteo, źródło głównego zdjęcia: Flickr (CC BY 2.0)/Klara Wels

Pozostałe wiadomości