Dzięki matematycznemu wzorowi można wyliczyć liczbę morderstw

ShutterstockDo największej liczby morderstw dochodzi w biednych fawelach

Dzięki matematycznemu wzorowi można przewidzieć liczbę morderstw, do jakich dojdzie, jeśli wzrośnie liczba ludności w Brazylii - twierdzą naukowcy. Opracowali specjalne prawo, które można też zastosować też do prognozy innych czynników.

Wzór można by także zastosować do prognozy innych zjawisk, jak bezrobocie i analfabetyzm. Naukowcy twierdzą, że w przyszłości dzięki ich badaniom można będzie zmniejszyć skalę zbrodni.

Rozpracować niebezpieczną Brazylię

Grupa naukowców przeanalizowała dane z Brazylii, rozpoczynając od roku 2000. Dlaczego stamtąd? Jest ona krajem, w którym dochodzi do największej liczy zabójstw. Miasta z kolei uważane są za najbardziej niebezpieczne na świecie.

Naukowcy stwierdzili, że prawa matematyczne mogą znaleźć zastosowanie, kiedy przyjrzeć się kilku czynnikom.

- PKB, liczba analfabetów, czy bezrobotnych. To wszystko ściśle związane jest z populacją miast - powiedział Haroldo Ribeiro z Uniwersytetu Maringa, współautor badań. - Zwykle wskaźniki rosną wraz z rozmiarem populacji, jeśli oprzemy się na dobrze zdefiniowanym prawie matematycznym.

Według niego matematyczny wzór można zastosować do pomiaru 11 innych czynników, nawet czynników powiązanych z pieniędzmi, jak np. dochód.

A czynniki emocjonalne?

Sceptycznie do teorii brazylijskich naukowców odnoszą się kryminolodzy. David Wilson z Uniwersytetu Birmingham wyjaśnił, że "najwięcej morderstw jest dokonywanych w miastach o niskich dochodach mieszkańców". Jego zdaniem matematyczny wzór zastosowany do całej populacji nie ma tutaj zastosowania, całkowicie ignoruje emocjonalnie czynniki, które prowadzą do zbrodni.

- Te badania całkowicie nie biorą pod uwagę fenomenu morderstwa - wyjaśnił naukowiec.

Autor: pk/rs / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości