Najnowsze

"Dzieje się tam coś naprawdę ekscytującego". Nowe zdjęcia Jowisza

Najnowsze

NASANajnowsze zdjęcie Jowisza

Kosmiczny teleskop Hubble'a wycelowany jest obecnie w kierunku Jowisza. Dzięki najnowszym zdjęciom, które wykonał, naukowcy stworzyli nowe mapy- pierwsze z serii corocznych zdjęć planet zewnętrznych Układu Słonecznego.

Pobieranie corocznych zdjęć planet pomoże obecnym i przyszłym naukowcom zauważyć zmiany na tych planetach w czasie. Obserwacje rejestrują takie szczegóły jak wiatr, chmury, burze, a nawet skład chemiczny atmosfery. Zdjęcia Jowisza z dużą dokładnością zaprezentowały tzw. Wielką Czerwoną Plamę (ogromny antycyklon wiejący na Jowiszu od 350 lat) oraz dziwną "falę", która znajduje się na północ od równika.

Zdjęcia wysokiej rozdzielczości

- Za każdym razem, kiedy spojrzę na Jowisza, widzę, że dzieje się tam coś naprawdę ekscytującego - powiedziała Amy Simon, naukowiec z Goddard Space Flight Center w Maryland w Stanach Zjednoczonych.

Simon i jej współpracownicy stworzyli dwie mapy wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia zostały wykonane jedno po drugim, dzięki czemu możliwe jest określenie prędkości wiatru na Jowiszu.

Wielka Czerwona Plama

Najnowsze zdjęcia potwierdzają, że Wielka Czerwona Plama wciąż zmniejsza się i staje się bardziej okrągła. Taki trend trwa od wielu lat. Wymiary Wielkiej Czerwonej Plamy wahają się one pomiędzy 24-40 tys. kilometrów na 12-14 tys. kilometrów. Obecnie szerokość plamy jest o 240 kilometrów mniejsza niż przed rokiem. Środek plamy z czasem staje się też coraz mniej wyraźny. Jak wyliczają naukowcy, wiatry w jej centrum wieją z prędkością dochodzącą do ponad 150 metrów na sekundę.

Dziwna "fala" na północ od równika

Na zdjęciach udało się również zaobserwować "falę", tóra znajduje się w północnym pasie równikowym Jowisza.

Wcześniej naukowcy widzieli ją tylko raz, podczas misji sondy Voyager2. Na najnowszych zdjęciach znów ledwo można ją dostrzec. Znajduje się pomiędzy cyklonami i antycyklonami. Podobne fale, zwane atmosferą baroklinową, pojawiają się na ziemi, w miejscach gdzie tworzą się cyklony.

- Do tej pory myśleliśmy, że "fala" pojawiła się tylko raz - powiedział Glenn Orton, naukowiec z NASA. - Niewykluczone jednak, że uda nam się to jeszcze nieraz zaobserwować - dodaje.

"Fala" może znajdować się pod chmurami. Naukowcy uważają, że można ją zaobserwować w momencie, kiedy chmury się rozchodzą.

Nietypowa fala w północnym pasie równika Jowisza

Mapy zewnętrznych planet Układu Słonecznego

Naukowcy, poza monitoringiem Jowisza, obserwują też Neptuna oraz Urana. Mapy i zdjęcia tych planet zostaną również opublikowane. Najpóźniej do serii map zostanie dodana mapa Saturna.

- Kolekcja map pomoże naukowcom zbadać atmosferę największych planet w Układzie Słonecznym, ale pozwoli dowiedzieć się więcej o atmosferze Ziemi - powiedział Orton.

Najnowsze zdjęcia powierzchni Jowisza (NASA)

Autor: mab/kka / Źródło: NASA, ENEX

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości