Dzieci na koloniach zebrały ponad 370 ton śmieci

Kilogram puszek wart jest 3 zł w skupie

Kolonie nad morzem, a podczas nich ekologiczne warsztaty. Dzieci w tym roku zebrały 373 tony aluminiowych puszek po napojach. Właśnie zakończyła się 12. edycja ekologicznej kampanii Fundacji Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach Recal "Czyste Plaże".

- W tegorocznej kampanii wzięło udział 8 247 kolonistów odpoczywających w wakacje nad morzem - poinformował Artur Łobocki, zarządu Fundacji Reca. Podczas ekologicznych warsztów dzieci dostały eko-gadżety, m.in. koszulki, frisbee, skarbonki.

Po 3 zł za kilogram

Puszki aluminiowe są obecnie najcenniejszym surowcem wtórnym. Za kilogram można dostać w punkcie skupu ok. 3 zł. Artur Łobocki poinformował, że w ub.r. poziom recyklingu alu-puszek w Polsce osiągnął rekordowy pułap 72,5 proc. Poprzednio najlepszym okresem dla recyklingu puszek był rok 2007, w którym wynosił on 69 proc. Przez kolejne dwa lata notowano spadki. W 2008 r. poziom recyklingu wyniósł 67 proc. a w 2009 r. - 66 proc. Ustanowiony przez polskie prawo pułap recyklingu alu-puszek w 2010 r. wynosił 45 proc. W 2014 r. przetwarzanych powinno być 50 proc. puszek.

Już 12. edycja Kampania "Czyste Plaże" prowadzona jest od 2000 r. W jej ramach odbyło się dotychczas 1 957 warsztatów, w których uczestniczyło ponad 93 tys. dzieci i młodzieży. W ciągu dwunastu edycji kampanii zebrano łącznie 3 658 ton zużytych aluminiowych puszek.

W tegorocznej kampanii uczestniczyły: Gdynia, Jastarnia, Władysławo, Krokowa (Pomorskie), Rewal, Dziwnów, Międzyzdroje i Świnoujście (Zachodniopomorskie) oraz Słowiński Park Narodowy oraz zajmująca się odzyskiem puszek spółka recan utworzona przez Ball Packaging Europe - jednego z największych w Europie producentów tego rodzaju opakowań.

Autor: xyz/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości