Najnowsze

Działo się. Anomalie klimatyczne w 2015 roku

Najnowsze

W kosmosie było chwilami bezpieczniej niż na Ziemi

Rok 2015 był pełen anomalii pogodowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. W wielu miejscach na świecie padły rekordy temperatury i opadów. Pacyfik zanotował wyjątkowo aktywny sezon huraganów.

Europa, jako cały kontynent, doświadczyła drugiego z rzędu najcieplejszego roku w historii.

Azja

W 2015 r. kontynent był najcieplejszy w historii pomiarów, które prowadzone są od 1910 r. Rosja okazała się najcieplejszą w miesiącach styczeń-wrzesień od 1936 r. Chiny natomiast były najcieplejsze w miesiącach styczeń-październik, a Hongkong w miesiącach czerwiec-sierpień.

W Chinach ulewne deszcze trwające od maja do października doprowadziły do gigantycznych powodzi, które dotknęły 75 mln mieszkańców. Południowe prowincje kraju doświadczyły najbardziej mokrego maja od 40 lat.

Fala gorąca gnębiła Indie w dniach 21 maja-10 czerwca. Średnia temperatura wynosiła wtedy 45 st. C, a w niektórych regionach 48 st. C. W wyniku fali upałów zmarło co najmniej dwa tysiące osób.

Afryka

Afryka jako cały kontynent pobiła rekord ciepła z 2010 r. i była najcieplejsza w historii pomiarów, czyli od 1910 r.

6 sierpnia w Maroku w ciągu godziny spadło 13 razy więcej deszczu niż wynosi miesięczna średnia.

Od czerwca 2014 do czerwca 2015 w Republika Południowej Afryki zanotowała najbardziej suchy sezon od lat 1991/92 i trzeci najsuchszy od czasu prowadzenia pomiarów w latach 1932/33.

Australia

Był to piąty najcieplejszy rok od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 1910 r. Październik okazał się najcieplejszy w historii i zanotował największe anomalie dla jakiegokolwiek miesiąca.

Ameryka Północna

Alaska zanotowała najcieplejszy rok od czasu prowadzenia stanowych pomiarów, czyli od 1924 r.

Zachodnia Kanada odnotowała najcieplejsze lato w historii, w związku z czym doświadczyła ekstremalnej suszy.

Stany Zjednoczone zanotowały najcieplejszy rok w historii po 2012 r. i najbardziej mokry od czasu rozpoczęcia prowadzenia pomiarów, czyli od 1895 r. Maj był tam najbardziej mokrym miesiącem wszech czasów.

W Meksyku w marcu spadło trzy razy więcej deszczu niż zazwyczaj. Był to najbardziej mokry marzec od czasu prowadzenia pomiarów (1941 r.).

Ameryka Południowa

Jako kontynent zanotowała najcieplejszy rok w historii pomiarów, czyli od 1910 r.

W Chile styczeń był najbardziej suchy od co najmniej pięciu dekad.

W Argentynie był to drugi w historii, po 2012 r., najcieplejszy rok od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 1961 r.

Arktyka i Antarktyda

W Arktyce zanotowano najmniejszą roczną powierzchnię pokrywy lodowej w historii w czasie rocznego maksimum i czwartą najmniejszą powierzchnię w sezonie roztopów, czyli rocznego minimum.

Natomiast Antarktyda zanotowała 16. największą roczną powierzchnię maksymalną w czasie rocznego maksimum i czwartą największą powierzchnię w czasie sezonu roztopów.

Północno-wschodni Pacyfik

Sezon huraganów w 2015 r. osiągnął 144 proc. normy. Pojawiło się 18 burz tropikalnych i 13 huraganów. Najsilniejszym - zarówno w 2015 r., jak i od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 1971 r. - była Sandra (23-28 listopada) z porywami do 230 km/h

Pod koniec sierpnia na Pacyfiku pojawiły się jednocześnie trzy burze tropikalne - Kilo, Ignacio i Jimena. Był to pierwszy taki przypadek od chwili monitorowania tych zjawisk, czyli od 1949 r.

Zachodni Pacyfik

Sezon huraganów był aktywniejszy niż średnio. Zarejestrowano 28 burz tropikalnych i 21 tajfunów.

Południowo-zachodni Pacyfik

Sezon huraganów był bliski średniej. Zanotowano sześć burz tropikalnych i dwa cyklony.

Ocean Indyjski

Sezon huraganów na obszarze północnym zanotował aktywność bliską średniej. Wystąpiło tam łącznie pięć burz tropikalnych i dwa cyklony. Cyklon Chapala (28 października-4 listopada) o prędkości 250 km/h zanotował pierwszą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Dotarł aż do Jemenu.

Ocean Atlantycki

Sezon huraganów zanotował aktywność poniżej średniej, która wyniosła 63 proc. Zarejestrowano 11 burz tropikalnych cztery huragany.

Rok 2015 był najcieplejszym w historii
Rok 2015 był najcieplejszym w historiiNASA

Autor: mar/map / Źródło: NOAA

Pozostałe wiadomości