Najnowsze

Dwutlenek węgla z innej perspektywy. "To poważny krok naprzód"

Najnowsze

Wizualizacja 3D rozprzestrzeniania się dwutlenku węgla w atmosferze od września 2014 do września 2015
NASA's Goddard Space Flight Center/K. Mersmann, M. Radcliff, producersWizualizacja 3D rozprzestrzeniania się dwutlenku węgla w atmosferze od września 2014 do września 2015

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze cały czas rośnie. Mimo że emitujemy go coraz mniej, to nadal jego poziom na świecie jest coraz wyższy. Naukowcy biją na alarm. Chcąc pokazać skalę problemu wykonali niezwykłą wizualizację 3D rozprzestrzeniania się tego gazu cieplarnianego.

Najnowsza symulacja pokazuje, jak długo wyemitowany dwutlenek węgla pozostaje w atmosferze. Ponadto widać, jak wysoko dochodzą zanieczyszczenia. Największa ich ilość kumuluje się w przypowierzchniowej warstwie atmosfery - do wysokości 20 km. Z wizualizacji 3D można również wyczytać, gdzie wędrują cieplarniane gazy, a także w jakim okresie ich stężenie jest najwyższe, a jakie najniższe.

Inna perspektywa

Naukowcy tworząc model wykorzystali dane z satelity Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2). Wizualizacja przedstawia okres od września 2014 do września 2015 roku. Specjaliści z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA sami stwierdzili, że jest to jeden z najbardziej realistycznych obrazów tego, jak w rzeczywistości przemieszcza się dwutlenek węgla w ziemskiej atmosferze. Format 3D pozwala zobaczyć to z zupełnie innej perspektywy.

- Nie jesteśmy w stanie przyglądać się wahaniom poziomu dwutlenku węgla na całym świecie, dlatego używamy do tego modelu komputerowego, który uwzględnia wszystkie zebrane przez nas dane - stwierdziła Lesley Ott z NASA. - Przed nami wciąż długa droga w poznawaniu dwutlenku węgla, ale wykonaliśmy poważny krok naprzód - dodała.

Człowiek emituje największą ilość dwutlenku węgla na północnej półkuli późną zimą i wiosną. Wtedy stężenie tego szkodliwego gazu jest najwyższe w ciągu roku.

WMO alarmuje

Zgodnie z prognozą Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) 2016 prawdopodobnie stanie się pierwszym rokiem, kiedy średnie stężenie przekroczy 400 ppm (liczba części na milion). Naukowcy obawiają się, że poziom ten został przekroczony na stałe, a klimat na Ziemi wchodzi w nową erę. Oznacza to nieodwracalne zmiany klimatyczne, między innymi rosnący poziom oceanów, a także upały i ulewne deszcze o niespotykanym jeszcze dziś natężeniu. Według naukowców możemy nawet osiągnąć poziom 450 ppm.

Autor: AD/aw / Źródło: NASA, inhabitat.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA's Goddard Space Flight Center/K. Mersmann, M. Radcliff, producers

Pozostałe wiadomości